Podczas prac odkryto miejsca zbiorowego pochówku

Jak wynika z informacji przekazanych wczoraj w siedzibie Muzeum Katyńskiego na konferencji prasowej podsekretarza stanu w MON prof. dr hab. Wojciecha Fałkowskiego, podczas poprzedzających budowę nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego badań archeologicznych na terenie Cytadeli Warszawskiej, odkryto miejsca zbiorowego pochówku – groby oraz luźne szczątki ludzkie około 80 osób.

 

– Dzisiaj jest Dzień Zaduszny, moment, który wybraliśmy, aby ogłosić informację o znalezieniu szczątków ludzkich na Cytadeli na terenie budowy wjazdu od strony Wisłostrady. Nie ma mowy, abyśmy kontynuowali inwestycje bez zakończenia prac archeologicznych, godnego podjęcia znalezionych szczątków ludzkich i przeniesienia ich na jeden z cmentarzy – oświadczył Fałkowski.

 

Kierownik badań archeologicznych Marzenna Kasprzycka sugeruje, że najstarsze znaleziska pochodzą prawdopodobnie z cmentarza ewangelickiego, który w 1808 roku widniał na planie miasta. Obrączki, krzyże prawosławne i guziki z munduru Wojska Polskiego, znalezione przy murach Cytadeli, pochodzą zaś z 1832–1833 roku.

 

– Budowę Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Historii Polski uważamy za bardzo ważne dla Warszawy i Polski, chcemy, żeby były wielkimi wydarzeniami w dziejach muzealnictwa i świadomości historycznej Polaków. Będziemy kontynuować te inwestycje, kiedy tylko będzie to możliwe – zapowiedział podsekretarz stanu.