Ścisły sojusz dwóch państw

 

Relacje bilateralne, a także współpraca w ramach Grupy Wyszehradzkiej były przedmiotem środowej rozmowy telefonicznej nowego szefa MSZ Jacka Czaputowicza z ministrem dyplomacji i handlu Węgier Peterem Szijjarto.

Rozmowa – jak podało w środowym komunikacie MSZ – odbyła się na prośbę strony węgierskiej. Była to pierwsza rozmowa ministra Jacka Czaputowicza od objęcia obowiązków ministra spraw zagranicznych. Czaputowicz zastąpił we wtorek na tym stanowisku Witolda Waszczykowskiego.

"Ministrowie spraw zagranicznych Polski i Węgier odnieśli się do stanu wzajemnych relacji, podkreślając bezprecedensową intensywność stosunków bilateralnych. Istotnym elementem rozmowy była współpraca w ramach Grupy Wyszehradzkiej, której pracom obecnie przewodniczą Węgry" – poinformował resort spraw zagranicznych.

Minister Szijjarto powiedział w środę węgierskiej agencji MTI, że Polska zawsze może liczyć na wsparcie Węgier w unijnych procedurach uruchomionych przeciwko niej. "W sporze o przyszłość Unii Europejskiej, czy to w kwestii migracji, czy następnego okresu budżetowego, rządy Węgier i Polski będą współpracować w ścisłym sojuszu – zapewnił szef węgierskiej dyplomacji po rozmowie z Czaputowiczem.

Według Szijjarto polski minister podziękował za wsparcie Węgier i oświadczył, że Polska zdecydowanie popiera wysiłki węgierskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej, a także potwierdził zamiary swego kraju dotyczące współpracy na rzecz poszerzenia UE o Bałkany Zachodnie.

Źródło: