Niekwestionowanymi liderami rankingu okazali się prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło oraz Paweł Kukiz

Jak podaje sondaż CBOS, przeprowadzony w dniach 2–9 czerwca ponad 1000 osoby losowo wybranych dorosłych Polaków, 58% badanych ufa prezydentowi. Zaufaniem 50% cieszy się premier polskiego rządu Beata Szydło. Nieco mniej, bo 44% Polaków przekonuje do siebie Paweł Kukiz.

Po przeciwległej stronie znaleźli się: lider PiS Jarosław Kaczyński, szef MON Antoni Macierewicz oraz Janusz Korwin Mikke. Wobec każdego z wymienionych polityków nieufność wyraziło po 49% badanych.

Wyniki nie są jednaj tak jednoznaczne, jak mogłoby się wydawać. Mimo otrzymania przez prezydenta RP najwyższej pozycji w rankingu zaufania, jednocześnie 27% badanych przyznało,że Andrzejowi Dudzie nie ufa. Obojętny stosunek do prezydenta zadeklarowało natomiast 12% uczestników sondażu.

Jak zauważa CBOS, największy spadek zaufania od ubiegłego miesiąca zanotowali liderzy opozycji. Przychylnych opiniina temat szefa PO Grzegorza Schetyny jest o 5 punktów procentowych mniej, a równocześnie o 6% wzrosły deklaracje osób, w których polityk nie wzbudza zaufania.