Osiągnięcie hodowli w ogrodzie zoologicznym w pobliżu Łodzi

   • W zoo w Borysewie urodziły się cztery białe tygrysy
  • Ogród specjalizuje się w hodowli rzadko spotykanych w naturze zwierząt
  • Zoo posiada obecnie 20% światowej populacji białych tygrysów 

Cztery białe tygrysy przyszły na świat w ogrodzie zoologicznym Safari w Borysewie koło Łodzi. Zoo specjalizuje się w hodowli białych, rzadko spotykanych w naturze zwierząt, m.in. tygrysów i lwów. Ostatnio jego kolekcja wzbogaciła się też o 40 krokodyli nilowych i 10 aligatorów.

– To już trzeci miot białej tygrysicy imieniem Safran. W poprzednich przyszły na świat dwojaczki i trojaczki. Duże koty bardzo dobrze rozmnażają się w naszym ogrodzie, ponieważ ich chów opanowaliśmy do perfekcji. Zwierzęta są pod znakomitą opieką medyczną – na podstawie badań krwi opracowywane są dla nich odpowiednie zestawy witamin i minerałów, w razie potrzeby są badane tomografem czy rezonansem magnetycznym. Od dwóch lat w opiece nad nimi współpracujemy z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu – podkreślił właściciel ogrodu zoologicznego w Borysewie Andrzej Pabich.Zoo w Borysewie posiada obecnie 20% światowej populacji białych tygrysów i 15% populacji białych lwów, a na całym świecie jest po ok. 100 egzemplarzy białych lwów i tygrysów. Białe umaszczenie wielkich kotów spowodowane jest działaniem genu recesywnego – jego nosicielami muszą być oboje rodzice, co w naturze zdarza się bardzo rzadko.

Najmłodsze z grona 17 białych tygrysów będzie można oglądać na wybiegu dopiero w połowie czerwca – wcześniej muszą m.in. przejść szereg szczepień.Natomiast już 1 czerwca w Borysewie otwarta zostanie inna atrakcja – basen z największą w Europie ekspozycją krokodyli. Kolekcja tych zwierząt, na którą składa się 40 krokodyli nilowych i 10 aligatorów, została nabyta od prywatnego hodowcy-pasjonata z jednego z krajów Europy Zachodniej. Niezwykłe jest to, że wszystkie gady pochodzą z jednej hodowli, gdzie wspólnie dorastały, zatem znakomicie się tolerują.

Zoo Safari w Borysewie istnieje od 2008 r. Od kilku lat posiada status ogrodu zoologicznego. Na 26 hektarach żyje tu 500 osobników 90 egzotycznych gatunków zwierząt ze wszystkich kontynentów.

Źródło: Kurier PAP – www.kurier.pap.pl