Czytanie w gdańskim schronisku

 

Lubisz czytać, a los zwierząt nie jest ci obojętny? Już w najbliższy weekend nadarzy się doskonała okazja do tego, by pomóc samotnym psom i kotom. Schronisko Promyk z Gdańska organizuje akcję… czytania zwierzętom. Już w niedzielę, 23 września, każdy chętny będzie mógł wziąć książkę, wejść do boksu i czytać znajdującemu się tam psu.

– To druga edycja takiej akcji. Pierwszy raz czytanie psom zorganizowaliśmy wiosną 2016 roku. Traktowaliśmy to wtedy trochę jak eksperyment, ot, taką fajną modę, która przyszła zza oceanu. Mieliśmy sporo wątpliwości, czy taka akcja ma sens. A jednak, kiedy uczestnicy zagościli w kojcach ze zwierzętami, kiedy popłynęły pierwsze czytane na głos słowa, okazało się, że nawet u najbardziej sceptycznie nastawionych osób zaczęło zmieniać się podejście do całego tego pomysłu – opowiada Grzegorz Zaleski, pracownik Promyka.

infoplanet wydarzenia polska czytanie psu w schronisku czytanie

Na pozór szalona idea ma bardzo wymierny wpływ na oswajanie zwierząt. Oczywiście nie chodzi o czytane treści, a o obecność człowieka. Spora część psów i kotów w schronisku boi się ludzi. Jak pokazują przykłady z USA, spokojny tembr głosu czytającego pomaga nabrać pewności siebie przestraszonemu zwierzęciu i poczuć komfortowo przy człowieku.

Do uczestnictwa w tegorocznej edycji zaproszeni są wszyscy – starsi i młodsi. Wstęp jest wolny i nie obowiązują zapisy – potrzebujących zwierząt jest tyle, że na pewno dla wszystkich „lektorów” wystarczy miejsca. Tym razem reguła „oswajanie przez czytanie” znajdzie zastosowanie także mieszkającym w schronisku kotom. Nad całością akcji i jej bezpieczeństwem czuwać będzie grupa pracowników i wolontariuszy.

infoplanet wydarzenia polska czytanie psu w schronisku czytanie

– Wszystkich uczestników naszego zbiorowego czytania prosimy o przyniesienie dwóch rzeczy – kocyków, na których będzie można wygodnie usiąść w boksie oraz, jeśli to możliwe, własnej książki do czytania – prosi wolontariuszka Natalia, jedna z organizatorek wydarzenia. – Kocyk będzie można po akcji zostawić w schronisku, przyda się zwierzętom. Jeśli natomiast ktoś zapomni własnej książki, to coś dla niego w schronisku znajdziemy do czytania.

Czytanie odbędzie się w schronisku przy ulicy Przyrodników 14 w niedzielę, 23 września ,od godziny 12.00 do 15.00.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd

kup artykuly platne