Pierwsze konsultacje w ramach Foresightu Lublin 2050

   • W dniach 21 i 22 kwietnia w 22 punktach na terenie Lublina pojawią się stoliki przyszłości
  • Mieszkańcy będą mogli przy nich wskazać, jak wyobrażają sobie miasto w 2050 roku
  • To pierwsze konsultacje w ramach Foresightu Lublin 2050 

W dniach 21 i 22 kwietnia w 22 punktach na terenie miasta pojawią się stoliki przyszłości, przy których mieszkańcy Lublina mogą wskazać, jak wyobrażają sobie Lublin w 2050 roku. To pierwsze konsultacje w ramach Foresightu Lublin 2050, realizowanego przez Miasto Lublin wspólnie z Pracownią Miejską, które otwierają dyskusję o przyszłości Lublina.

Foresight Lublin2050 to proces realizowany przez Pracownię Miejską, będący rodzajem prognozowania. Jego celem, w perspektywie długoterminowej, jest przygotowanie miasta i jego mieszkańców na nadchodzące zmiany. Odbywa się to poprzez wypracowanie, wraz z mieszkańcami, planów rozwoju miasta w formie prawdopodobnych scenariuszy. Foresight, przez sformułowaną w nim wizję rozwoju, stanowi ważny dokument dla polityki rozwojowej miasta i jest podstawą do określania krótkoterminowych Strategii.

– Rozpoczynamy największy w historii Lublina projekt konsultacyjny, do którego zapraszamy przedstawicieli różnych środowisk i grup społecznych, wreszcie wszystkich mieszkańców miasta. Podczas 10-miesięcznego procesu będziemy przyglądać się przyszłości Lublina i kreować scenariusze jego rozwoju. Dzięki tej wiedzy stworzymy m.in. kolejną Strategię Rozwoju Lublina do 2030 rok – mówi prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

W czasie Dialogu moderatorzy przy Stolikach Przyszłości zadadzą mieszkańcom pytania związane z tym, jak Lublinianie wyobrażają sobie swoje miasto w 2050 roku, jakie mają obawy związane z przyszłością i jaki potencjał drzemie ich zdaniem w Lublinie.

– Dialog o Przyszłości Lublina ma być przestrzenią do dyskusji między mieszkańcami i ma dać szansę na wyjście poza schemat. Takie ćwiczenie zbiorowej wyobraźni pozwoli nam określić wstępne kierunki, w których warto rozpocząć analizy oraz badania trendów i danych statystycznych, czyli przygotować podstawy do stworzenia scenariuszy rozwoju miasta do 2050 roku – mówi Justyna Król z Pracowni Miejskiej.

Na Stolikach Przyszłości znajdą się duże arkusze z zadanym pytaniem. Mieszkańcy będą mogli wziąć udział w tak zwanej „cichej dyskusji”, czyli dyskusji w formie pisemnej, odpowiadając na pytanie, komentując wypowiedzi poprzednich uczestników, opowiadać o swoich wyobrażeniach.

Wirtualny stolik dostępny online to 23. stolik przyszłości, gdzie każdy z mieszkańców będzie mógł wypowiedzieć się na temat swojej wizji Lublina do 2050 roku.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd