Warszawa odwołuje weekend

 

Jak podaje Rzeczpospolita, niektóre warszawskie licea już wkrótce być może zaczną być otwarte również w soboty. Władze w ratuszu debatują nad wydłużeniem tygodnia nauki w przyszłym roku szkolnym do 6 dni. Jak zapewniają samorządowcy, ma to pomóc najbardziej obleganym liceom rozładować tłok powstały w wyniku kumulacji roczników.

– To ostateczność, ale obecnie nie możemy wykluczyć, że w części szkół zajęcia będą odbywały się także w soboty. To pomogłoby rozładować tłok w szkołach. Jednak nawet gdyby rozwiązanie zostało wprowadzone, część z uczniów miałaby zajęcia od poniedziałku do piątku, a pozostali od wtorku do soboty – tłumaczy szefowa biura edukacji stołecznego ratusza Joanna Gospodarczyk.

Ewentualność kumulacji roczników to efekt reformy edukacji przeprowadzonej w ubiegłym roku. W jej następstwie we wrześniu 2019 roku naukę w liceach rozpoczną absolwenci ostatniego rocznika gimnazjum i pierwszy rocznika po 8-letniej szkole podstawowej. W progach liceów stanie zatem łącznie 772 tys. uczniów. To ponad dwukrotnie więcej niż w tym roku, kiedy naukę zaczęło 350 tys. absolwentów gimnazjum.

– Przepisy prawa oświatowego przewidują możliwość organizacji zajęć dydaktyczno-wychowawczych w soboty. Jest to możliwe wówczas, gdy stosunek liczby oddziałów szkolnych do sal lekcyjnych wynosi co najmniej 2 – wyjaśnia rzeczniczka MEN Anna Ostrowska.

kup artykuly platne