Będzie świadkiem w sprawie szefów SKW

   • Wezwanie Donalda Tuska w charakterze świadka do Prokuratury Okręgowej w Warszawie
  • Zgodnie z oświadczeniem rzecznika, szef RE nie stawi się przez obowiązki
  • Nieobecność na przesłuchaniu nie zwalnia jednak z obowiązku złożenia zeznań 

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk został wezwany na środę do Prokuratury Okręgowej w Warszawie na przesłuchanie w charakterze świadek w związku ze śledztwem przeciwko byłym szefom Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Sprawa, w której prowadzone są czynności prokuratury, dotyczy podjęcia współpracy z Federalną Służbą Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej (FSB) bez zgody władz. W ubiegłym roku zarzuty przekroczenia uprawnień w tym zakresie usłyszeli gen. Janusz Nosek oraz gen. Piotr Pytel.

Jak jednak oświadczył rzecznik byłego premiera, nie może on stawić się w Warszawie z powodu obowiązków w Parlamencie Europejskim w Strasburgu.

– Został on wezwany jako świadek i chce zeznawać jako świadek. Jednak z powodu zobowiązania do wystąpienia przed Parlamentem Europejskim po każdym posiedzeniu Rady Europejskiej, przewodniczący będzie w środę na sesji plenarnej Parlamentu w Strasburgu. Dlatego nie jest możliwe, aby w tym dniu zeznawał w Polsce – wyjaśnił rzecznik.Jednak nieobecność na przesłuchaniu w środę nie zwalnia Tuska z obowiązku złożenia zeznań.

– Prokuratura Okręgowa w Warszawie informuje, że wezwanie do stawiennictwa dla pana Donalda Tuska w charakterze świadka zostało wysłane mu 1 marca 2017 r. Czynności z jego udziałem były więc zaplanowane z dwutygodniowym wyprzedzeniem. W przypadku niestawiennictwa pana Donalda Tuska w powyższym terminie, z uwagi na konieczność przeprowadzenia dowodu z jego zeznań, wyznaczony zostanie kolejny termin przesłuchania – potwierdza rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie Michał Dziekański.