Zanieczyszczenia mogą zniszczyć instalacje?

 

Jak wynika z komunikatu Ministerstwa Energii, operator polskiego odcinka rurociągu Przyjaźń donosi, że od 19 kwietnia z Rosji do polskiego rurociągu dostarczana jest ropa naftowa REBCO z zanieczyszczeniami. Zdaniem resortu zwiększony poziom stężeń chlorków organicznych może uszkodzić instalacje rafineryjne, dlatego odbiór dostaw ropy naftowej został wstrzymany.

Informacja dotycząca przekroczeniu norm zanieczyszczeń trafiła do rafinerii polskich i niemieckich. Ministerstwo Energii zapewnia, że odbiór zanieczyszczonej ropy w punkcie Adamowo na granicy polsko-białoruskiej został wstrzymany, ale dzięki uwolnieniu zapasów ropy naftowej zapewniona będzie ciągłość zaopatrzenia polskiego rynku paliw.

Jak przyznali przedstawiciele Rosji, zanieczyszczenia to wynik obniżenia jakości przesyłanej ropy naftowej, która jest „kwestią techniczną”.

– Problem nie jest związany z kwestiami omawianymi z partnerami białoruskimi w dziedzinie średnio- i długoterminowych relacji w sferze naftowo-gazowej – poinformowało rosyjskie ministerstwo energetyki agencję Interfax.

kup artykuly platne