Premier prostuje wypowiedź po wyroku sądu

 

W czwartek przed „Faktami” w telewizji TVN i „Wiadomościami” w telewizji TVP Info zostało nadane świadczenie premiera Mateusza Morawieckiego, w którym odniósł się on do swojej wypowiedzi z 15 września na temat budowy dróg i mostów przez poprzedni rząd. Sprostowanie to wynik wydanej w trybie wyborczym decyzji Sądu Apelacyjnego w Warszawie.

– Nieprawdziwe są informacje podane przeze mnie w dniu 15 września 2018 roku podczas wiecu wyborczego komitetu wyborczego PiS w Świebodzinie, że w ciągu 1–1,5 roku wydawana jest przez nas większa suma na drogi lokalne niż za czasów koalicji PO i PSL w ciągu 8 lat. Mateusz Morawiecki, premier rządu Rzeczpospolitej Polskiej – brzmiała treść oświadczenia premiera Mateusza Morawieckiego.

Decyzja, jaką podjął sąd apelacyjny, to wynik odwołania, które złożyli politycy PO od postanowienia Sądu Okręgowego w Warszawie, wydanego w poniedziałek. W pierwszej instancji sędzia oddalił wniosek Komitetu Wyborczego Koalicji Obywatelskiej, nie uznając, że sprostowanie jest zasadne.

– Sąd uznał, że kluczowa w tej sprawie jest kwestia tego, czy stwierdzenia, jakie padły z ust premiera, miały charakter oceny, czy też była to informacja poddająca się weryfikacji w kategoriach prawdy i fałszu. Sąd Apelacyjny doszedł do przekonania, że pierwsza część tej wypowiedzi, dotycząca tego, że nie było dróg i mostów ma charakter retoryczny, takiej hiperboli, ale należy ją czytać w połączeniu z drugą częścią tej wypowiedzi, w której zawarte zostało stwierdzenie, że „przez 8 lat wydali 5 mld zł na drogi lokalne, tj. tyle, ile my wydajemy w ciągu jednego roku, do półtora roku” – uzasadniała sędzia Sądu Apelacyjnego w Warszawie Paulina Asłanowicz. – W ocenie sądu apelacyjnego należało zgodzić się ze skarżącymi, że ta druga część wypowiedzi, poddaje się tej weryfikacji i sąd apelacyjny badał jej prawdziwość. Sąd doszedł do przekonania, że w świetle dokumentów, złożonych do akt sprawy, ta wypowiedź jest nieprawdziwa, stąd zastosował środek przewidziany w art. 111 Kodeksu wyborczego – dodała.

Źródło: 

kup artykuly platne