Większa akcyza na papierosy i alkohol

 

Nowy rok to czas, od którego wzrosną ceny alkoholu. Ten sam scenariusz przewidziany jest od lipca dla papierosów. Ministerstwo Finansów zdecydowało, że akcyza za napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe zostanie podniesiona o 3%. Jak wyjaśnia rząd, podwyższenie opłat ma skutkować ponad miliardowym wpływem do budżetu państwa.

– Wskaźnik wzrostu stawki o 3% wynika ze wzrostu inflacji od ostatniej zmiany. Oznacza to, że zmieni się ustawa o podatku akcyzowym, która określa stawki podatku akcyzowego na poszczególne wyroby akcyzowe. Planowane wejście w życie nowej ustawy to 1 stycznia 2020 roku. W przypadku branży tytoniowej konieczna będzie zmiana ustawy z 12 grudnia 2017 roku o zmianie ustawy o podatku akcyzowym – wyjaśnia komunikat Ministerstwa Finansów.

Z ustaleń „Rzeczpospolitej” wynika, że akcyza obejmie nie tylko alkohol i papierosy, ale również płyny do papierosów elektronicznych. Z tego względu podwyżki mogą dotyczyć również nowości na rynku branży tytoniowej –  jak chociażby wyrobów do podgrzewania tytoniu. Ministerstwo Finansów zamierza opodatkować płyny do e-papierosów stawką 0,5 zł za mililitr, a wyroby nowatorskie – 141,29 zł za kilogram (31,41% średniej ważonej ceny detalicznej).

kup artykuly platne