Rząd obiecuje rekompensaty

 

Zdaniem ekspertów, z uwagi na wzrost kosztów wytwarzania energii w przyszłym roku czeka nas podwyżka cen prądu. Jak można się spodziewać, dostawcy będą chcieli obarczyć dodatkowymi kosztami odbiorców. Dokładne informacje w sprawie kwoty podwyżki znane będą w grudniu, gdy zostaną zatwierdzone nowe taryfy dla gospodarstw domowych przez Urząd Regulacji Energetyki. Jednak, jak zapewnia rząd, dla Polaków podwyżka cen prądu będzie nieodczuwalna.

Z oświadczeń resortu energii wynika, że rząd ma zamiar zrekompensować wyższe ceny prądu. Minister energii Krzysztof Tchórzewski obiecuje wprowadzić w tym celu program osłonowy dla osób, które zarabiają do 85 tys. zł rocznie.

Nowe taryfy dla gospodarstw domowych wejdą w życie w przyszłym roku i możliwa jest podwyżka rachunku, ale nie przekroczy ona 5%. Państwo zadba o to, by ewentualne wzrosty nie były większe niż 5%. Gdyby na rynku zaistniała sytuacja, w wyniku której światowa podwyżka cen prądu miałyby wynieść ponad 5%, rząd stworzy program osłonowy dla osób mieszczących się w pierwszym progu podatkowym – uspokaja minister energii.

kup artykuly platne