Warsztaty grupy edukacyjnej Nomada

   • Mali olsztynianie w Dzień Dziecka będą uświadamiać dorosłych
  • Powiedzą, jak można wesprzeć dzieci żyjące bez własnej rodziny
  • To forma propagowania pomocy w postaci „rodziny zaprzyjaźnionej” 

Michał (lat 13), Kacper (lat 10), Maciej (lat 11) oraz Nina (lat 12) – to członkowie grupy edukacyjnej Nomada, którzy przy okazji Dnia Dziecka zorganizują warsztaty dla dorosłych olsztynian. Podczas wydarzenia przekazane zostaną podstawowe informacje na temat wspierania dzieci z Domów Dziecka poprzez formę „rodzina zaprzyjaźniona”.

Pomysł zorganizowania akcji poprzedziły trudne doświadczenia młodych ludzi, których 12-letni kolega trafił do Domu Dziecka. W drodze do nowego domu towarzyszyły mu dwie osoby z zespołu.

– Odwiozłem mojego kolegę Kamila do Domu Dziecka w Gryźlinach – opowiada Kacper z grupy edukacyjnej Nomada. – Tam przeżyłem szok, że może będzie mu źle w domu dziecka, dlatego postanowiłem coś zrobić.

 

Podczas warsztatów młodzi organizatorzy zaplanowali szereg aktywności w tym zajęcia literackie oraz plastyczne. Uczestnicy spotkania będą mogli zapoznać się z opowiadaniami napisanymi przez dzieci. Odbędzie się również zabawa literacko-plastyczna, bazująca na cytatach zawierających opis emocji dzieci mieszkających w domu dziecka lub wspomnieniach dzieci adoptowanych.

– Była to oddolna inicjatywa dzieci – opowiada opiekun grupy Nomada. – 10-latek zadzwonił do domu dziecka, aby poznać procedury dotyczące rodzin zaprzyjaźnionych. 11-latek, który nie lubi pisać, tak się zaangażował, że zaczął tworzyć własny tekst, zajął się również wyszukiwaniem książek o tej tematyce. 12-latka dzwoni do urzędów, poszukując wsparcia. 13-latek zajmuje się zgodami na akcję informacyjną, którą dzieci chciałyby zrealizować.

 

Akcja finansowana jest przez dzieci i wspierających ich rodziców. Pomimo skromnego budżetu młodzi organizatorzy przewidzieli drobne upominki dla mieszkańców miasta. W ramach akcji promocyjnej wymyślili też hasło: #dodaj1. Wydarzenie odbędzie się w czwartek, 1 czerwca, o godz. 14.30 w okolicy ratusza.

Więcej informacji o wydarzeniu dostępnych jest na stronie interenetowej.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd