Darmowa komunikacja dla kierowców w wielu polskich miastach

Po raz 17. w Europie i 15. w Polsce 22 września obchodzimy Europejski Dzień bez Samochodu. Do akcji włączyło się 120 polskich miast, których władze zachęcają, by zrezygnować z indywidualnego transportu i przesiąść się do komunikacji miejskiej. Jak zapewniają, zyskać na tym mają zarówno środowisko, jak i kieszenie kierowców.

Europejski Dzień Bez Samochodu to ukłon w stronę idei zrównoważenia rozwoju transportu w miastach i aglomeracjach. Jego celem jest zwrócenie uwagi na niebezpieczeństwa, które wynikają z niekontrolowanego rozwoju motoryzacji indywidualnej – głównie jakości i bezpieczeństwa życia w mieście.

Pomysł na obchody Dnia bez Samochodu powstał w czasie kryzysu naftowego w latach 70. Wówczas zaczęto odbudowę i rozwijanie sieci transportu komunikacji miejskiej, jednocześnie doceniając rower jako alternatywny środek transportu, zwłaszcza w dużych aglomeracjach.

Oficjalnie obchodzony dziś dzień promowania ograniczenie używania samochodu został ustanowiony przez Komisję Europejską w 2000 roku. Od tego czasu w ponad 1500 miastach Europy, a ponadto w Japonii, Chinach oraz Stanach Zjednoczonych, odbywają się jednodniowe akcje zachęcające do używania alternatywnej komunikacji.