Seksizm i puste gesty?

 

Jak wynika z sonda przeprowadzona wśród młodych pokoleń przez HAMA Polska, Dzień Kobiet na przestrzeni lat znacznie zmienił swój wizerunek. Do lat 30. było to święto traktowane jako zinstytucjonalizowany komunistyczny rytuał, który nie miał znaczenia. Obecnie Dzień Kobiet postrzegany jest w Polsce raczej w duchu Zachodu, będąc okazją do tego, by docenić kobiety i okazać im wdzięczność.

– Dziś kobiety odzyskały to święto dla siebie, bez skupiania się na powinnościach panów tego jednego dnia w roku. Młodzi Polacy nie myślą już o tym dniu w kategoriach PRL-owskich. Nie kojarzy im się z wymuszonym celebrowaniem i pustymi gestami w rodzaju wręczania przez panów kwiatka lub rajstop. Zresztą takie rytuały, znane z poprzednich dekad, mają znamiona dobrotliwego seksizmu. Dzień Kobiet nie ma też już charakteru tylko komercyjnego, lecz zdecydowanie bardziej zindywidualizowany. Odróżnia się tym samym od walentynek, także w perspektywie mężczyzn, którzy nie czują się aż tak zobligowani, by robić wokół tego dnia tyle zamieszania – ocenia psycholog społeczny z Uniwersytetu Wrocławskiego dr Katarzyna Serafińska.

Jak wynika z badań, Dzień Kobiet to w odbiorze społecznym również okazja do poruszania tematów praw kobiet, równouprawnienia płci czy godzenia ról zawodowych i macierzyńskich. Jednocześnie Polki doceniają fakt, że mężczyźni zazwyczaj pamiętają o Dniu Kobiet, nie traktując go z przesadną sztucznością i decydując się na drobny upominek, jak kwiaty czy perfumy. Co więcej, kobiety nierzadko wolą spotkać się w kobiecym gronie.

infoplanet wydarzenia polska dzien kobiet sondaz

– Ciekawym zjawiskiem jest to, że panie chcą dziś Dzień Kobiet celebrować razem. Wybierają się do kina, na koncert czy na spotkanie przy kieliszku wina. Obserwujemy potrzebę odbudowy siostrzanej przyjaźni i kobiecego wsparcia. Czyli zjawiska jeszcze 20 czy nawet 10 lat temu znacznie mniej widocznego. Dziś wreszcie to święto stanowi chwilę refleksji nad kobiecością, a nie serię spłyconych obrzędów – podsumowuje dr Serafińska.

kup artykuly platne