Profilaktyka raka skóry

 

W ramach kampanii społecznej Planuję Długie Życie na 25 maja ministerstwo zdrowia i NFZ zaplanowały dzień otwarty poświęcony profilaktyce nowotworów skóry, szczególnie czerniaka. W czasie wizyty w tych instytucjach możliwe będzie skorzystanie z bezpłatnych, specjalistycznych badań pozwalających na wykrycie raka skóry, a także darmowych konsultacji dermatologicznych.

Jak alarmuje NFZ, czerniak to obecnie najczęściej występujący rodzaj nowotwora skóry wśród osób w wieku 24–40 lat. W Polsce wciąż niewiele się o nim mówi i rozpoznaje zbyt późno, dlatego rak ten jest przyczyną śmierci 1 na 3 pacjentów. W efekcie umieralność z powodu czerniaka w naszym kraju jest o 20% wyższa niż średnia w Unii Europejskiej. To niepokojące dane, zwłaszcza z uwagi na fakt, iż wczesna diagnoza zapewnia 97% szans na całkowite wyleczenie.

– Na przestrzeni ostatnich lat obserwuje się znaczny wzrost zachorowań na nowotwory skóry, przede wszystkim czerniaka. Warto pamiętać, że zmiany wcześnie rozpoznane są całkowicie wyleczalne, niestety wykryte późno, zwłaszcza czerniaki są przyczyną znacznej śmiertelności. Kluczowe znaczenie ma regularne badanie skóry przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej i specjalisty dermatologa. W przypadku zachorowania zarówno na czerniaka, jak i na nieczerniakowe nowotwory skóry liczy się szybka diagnoza i włączenie skutecznego leczenia – ostrzega prof. n. med. Irena Walecka, konsultant wojewódzki w dziedzinie dermatologii i wenerologii.

W czasie dnia otwartego NFZ zapewni również możliwość uzyskania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), potwierdzenia Profilu Zaufanego czy założenia Internetowego Konta Pacjenta (IKP), dającego dostęp do historii wizyt lekarskich, skierowań i recept.

kup artykuly platne