Za co cenimy babcie i dziadka?

 

Jak wynika z badań marki Optima, mimo zaniku tradycji rodzin wielopokoleniowych niezwykle cenią swoich babcie i dziadka. Co najczęściej podkreślamy? Dzień babci i dziadka to okazja, by podziękować zwłaszcza za wspólne spędzanie czasu (53,1%), ciepło i uśmiech (48,2%), troskę w postaci kupowania leków i suplementów diety (32,5%) oraz zdrowej żywności (24%).

Babcia utożsamiana jest z sercem na dłoni, a dziadek z ciekawą przygodą. Każda chwila z nimi może być rodzinnym i wyjątkowym czasem. Polacy cenią dziadków również za ciekawe opowieści o historii rodziny (42,9%) i rozmowy (40,1%), które umożliwiają korzystanie z dobrych porad i doświadczenia życiowego – sugerują wyniki przeprowadzonych badań.

Jak wskazują ankietowani, to babcia i dziadek często przejmują odpowiedzialność za przekazywanie dzieciom i wnukom najbardziej potrzebnej wiedzy i umiejętności. Dodatkowo, pomimo sklepowych półek uginających się od różnego rodzaju produktów, przekąsek i napojów, wciąż doceniamy babciny kompot, domową zupę czy mielonego.

– Na szczęście znów zaczynamy doceniać tradycyjne dania z naszych rodzinnych domów, często właśnie od babci i dziadka. Dlatego Polacy tak chętnie poznają tradycję, która nie wypływa z książek, a jest przekazywana z pokolenia na pokolenie podczas np. przekazywania tradycyjnych przepisów (30,3%), wspólnego przygotowywania posiłków (20%) zgodnie z zasadami zdrowego odżywiania oraz wspólnych aktywności – wyliczają autorzy badania.

kup artykuly platne