Jak opowiadać o historii

 

Na cykl muzealnych spotkań, warsztatów, koncertów i pokazów filmowych wypełniających zaprasza we wrześniu uczniów i nauczycieli Muzeum Miasta Gdyni. Uczniom Festiwal Edukacji ma opowiedzieć o mieście, nauczycielom – dać ciekawe narzędzia służące edukacji.

Jak podkreślają organizatorzy Festiwalu, jego celem jest pokazanie, jak w ciekawy, oryginalny i twórczy sposób można opowiadać o konkretnym mieście. „Chcemy pokazać, jak ważna jest historia, ale też opowiedzieć o Gdyni, jako swojego rodzaju organizmie” – powiedziała PAP Margareta Sobczak z Muzeum Miasta Gdyni.

W części festiwalu przeznaczonej dla uczniów znajdą się zajęcia adresowane do różnych grup wiekowych: poczynając od przedszkolaków, a na uczniach szkół średnich kończąc.

Z myślą o najmłodszych odbiorcach przygotowano m.in. połączony z warsztatami spektakl pt. „Miasto/Muzyka/Obraz”, w ramach którego dzieci, wykorzystując słowa, obraz i dźwięk, będą tworzyły wizję współczesnego organizmu miejskiego.

 

Najmłodsi uczestnicy festiwalu zostaną również oprowadzeni po wystawie „Oskar Zięta – polskie projekty polscy projektanci” i spotkają się z Joanną Czaplewską – autorką książeczki edukacyjnej pt. „Gra w morze”

Z kolei z myślą o starszych uczniach przygotowano koncert zespołu Mikromusic, występ promujący płytę „Miastofonia. Dźwiękowa mapa Gdyni” Michała Jeziorskiego oraz konkurs filmowy pt. „Moja Gdynia”, podczas którego trzeba będzie stworzyć krótką osobistą etiudę opowiadającą o mieście.

Do starszych uczniów adresowane będą też trzy połączone z prelekcjami pokazy filmów w niecodzienny sposób opowiadających o mieście. Będą to: „Rowery kontra samochody” (film pokazujący on różnorodne formy organizacji ruchu rowerowego w miastach), „Syndrom wenecki” (traktujący o problemach, jakie dotykają to miasto w związku z dużym ruchem turystycznym) oraz „Podwórko im. Wszystkich Mieszkańców” (opowieść o tym, jak działania artystyczne zmieniły życie grupy mieszkańców).

W ramach festiwalu pracownicy Muzeum będą też oprowadzać uczniów po wystawie „Gdynia – dzieło otwarte”.

Imprezy składające się na część festiwalu przygotowaną z myślą o uczniach odbędą się w dniach 5-29 września. Z kolei od 29 września do 1 października Muzeum zaprasza nauczycieli, instruktorów, edukatorów czy innych działaczy aktywnych w dziedzinie edukacji i kultury.

W ramach seminarium pt. „Miasto w edukacji kulturalnej” przedstawione zostaną „kreatywne rozwiązania stosowane w praktyce edukacyjnej różnorodnych placówek oświatowych i kulturalnych z całej Polski”. „Zaprosiliśmy pracowników różnych placówek kulturalnych i edukacyjnych, którzy pokażę innym edukatorom, jak można wykorzystywać tkankę miasta w pracy z młodzieżą z dziećmi” – powiedziała PAP Sobczak.

„Nie jest tak, że nauczyciele muszą przyprowadzać dzieci do muzeum czy podobnej placówki, aby pokazać im historię czy inne aspekty danego miasta. Samo miasto może być scenografią do wielu ciekawych edukacyjnych działań poczynając od tych designerskich, po te historyczne” – wyjaśniła Sobczak.

Wstęp na wszystkie imprezy składające się na Festiwal Edukacji jest wolny, na wiele z nich trzeba się jednak wcześniej zapisać. Szczegółowy program spotkań znaleźć można na stronie internetowej.

Źródło: