MEN wyjaśnia wątpliwości rodziców i dzieci

 

Jak zapewnia rodziców i dzieci szefowa MEN Anna Zalewska, nie ma możliwości, aby terminy egzaminu zostały zmienione. Pomimo zapowiedzianego strajku nauczycieli, MEN jest przygotowany do przeprowadzenia egzaminów.

– Jest zasada, która wynika z ustawy, że jeżeli w jakimś zakładzie, miejscu pracy wchodzi się w spór zbiorowy, należy poinformować Państwową Inspekcję Pracy. Na 40 tys. placówek to jest 9,5 tys., tam jest – poprosiliśmy o szczegółowe dane – ok. 2 tys. przedszkoli. Kuratorzy, okręgowe komisje egzaminacyjne spotkają się ze starostami, z burmistrzami, wójtami, spotykają się z rodzicami i wszędzie rozmawiają o bezpieczeństwie egzaminów. Centralna Komisja Egzaminacyjna jest przygotowana, my jesteśmy przygotowani, egzaminy się odbędą – wyjaśniała MEN Anna Zalewska w programie „Gość Wiadomości" TVP.

Strajk nauczycieli został zapowiedziany na 8 kwietnia, co może kolidować z zaplanowanymi na 10, 11 i 12 kwietnia egzaminem gimnazjalnym i egzaminem ósmoklasisty 15, 16 i 17 kwietnia. Obecnie do Decyzją 25 marca we wszystkich szkołach i placówkach, w których w ramach sporu zbiorowego zakończono mediacje, trwa referendum dotyczące strajku nauczycieli. Powodem protestów jest żądania podwyższenia płac zasadniczych nauczycieli o tysiąc złotych.

– Rząd podniósł pensję nauczycieli po 5 latach ich zamrożenia. W 2017 roku je zwaloryzowano, a od 2018 roku sukcesywnie są podwyższane. To nie jest koniec. Jest plan na 2020 rok. Przedstawimy go kompleksowo. Teraz musieliśmy dokonać zmian w ustawach, są w uzgodnieniach, by zdążyć na pierwszego września 2019 roku. Podniesienie kwoty bazowej, która teraz wynosi ponad 3 tys. zł do 4 tys. zł równa się 184% dla nauczyciela dyplomowanego, a to nie jest tysiąc, tylko dwa tysiące. Powtórzmy, nauczyciele na to zasługują. Dokonaliśmy naprawdę skoku w ciągu 17 miesięcy i pracujemy nad takimi rozwiązaniami, które raz na zawsze problem załatwią w tym sensie, że będzie jakiś wskaźnik, który automatycznie będzie regulował podwyżki – zapewniała szefowa MEN Anna Zalewska.

kup artykuly platne