Strajk nauczycieli zaszkodzi ósmoklasistom?

 

Jak ocenia „Dziennik Gazeta Prawna”, strajk nauczycieli najbardziej może zagrozić egzaminom ósmoklasistów. Kandydatów do przystąpienia do nich jest więcej, dlatego większe szanse na testy w planowanym terminie mają gimnazjaliści. Choć wciąż nie ma jednoznacznych informacji ze strony MEN, dyrektorzy niektórych protestujących placówek przyznają, że braki kadrowe są znaczne, dlatego część uczniów może zdawać egzaminy z opóźnieniem.

Choć kuratoria uspokajają, że emerytów chętnych do zasiadania w komisjach w czasie egzaminów jest wielu, a możliwe jest również włączenie się pracowników z uprawnieniami pedagogicznymi, władze szkół przekonują, że rozporządzenie umożliwiające zatrudnianie do komisji pedagogów z zewnątrz budzi wątpliwości. Zastrzeżenia do rozporządzenia MEN zgłosili już ZNP i Rzecznik Praw Obywatelskich, którzy nowelizację uznają za uchwalony pospiesznie bubel prawny.

– W związku z wątpliwościami dyrektorzy placówek oświatowych wolą nie dopuścić do egzaminów gimnazjalnych niż narazić się na zarzut, że zostały one przeprowadzone niezgodnie z prawem. Wolę odpowiadać przed kuratorem niż przed prokuratorem – twierdzi jeden z dyrektorów, cytowany przez „Dziennik Gazetę Prawną”.

kup artykuly platne