Według badania CBOS, przeciwników przyjęcia euro w Polsce jest łącznie 62%

   • Przed Polską egzystencjalne pytanie, czy chcemy współtworzyć UE, czy być na peryferiach
  • Polaków najbardziej powinno niepokoić skupienie się Unii wokół strefy euro
  • Według badania CBOS, przeciwników przyjęcia euro w Polsce jest łącznie 62% 

Były unijny komisarz UE ds. budżetu Janusz Lewandowski uczestniczył w debacie „Europa – jaka przyszłość? Rozważania nad Europą”, zorganizowanej w Gdyni przez Komitet Regionów UE i samorząd miasta.

Zdaniem Lewandowskiego Unia Europejska wie, że się musi zmieniać, bo pojawiają się zupełnie nowe wyzwania. Mówiąc o reformach, podkreślił, że Polaków najbardziej powinno niepokoić skupienie się Unii „pierwszej prędkości” wokół strefy euro.

– „Prawdziwa Unia” będzie się organizowała wokół strefy walutowej, wokół strefy euro, co przed nami stawia autentyczne pytanie, już takie egzystencjalne, czy chcemy być w środku i współtworzyć (Unię Europejską  – przyp. red. PAP), czy chcemy być na peryferiach. Trudna rozmowa z Polakami, bo na razie wolą złotówkę – zaznaczył.

O przyjęcie przez Polskę waluty euro zapytał w kwietniowym sondażu CBOS. Przeciwników przyjęcia euro – jak wynika z badania – jest łącznie 62%, (z czego 45%, jest zdecydowanie przeciwna). Poparcie dla przyjęcia euro zadeklarowało 22% badanych (z czego zdecydowanie na tak jest 6%).

Jak wyjaśnił europoseł, pod wpływem doświadczeń z kryzysu strefa walutowa zmienia się i „niejako buduje na nowo”.

– Nazywa się to unią bankową, unią fiskalną, ale także pojawia się coraz mocniej hasło odrębnego budżetu, który ma łagodzić szoki wewnątrz strefy walutowej – podkreślił.

Według europosła jest to groźne dla Polski, bo budżet ten musi skądś brać pieniądze i będzie konkurował o te same źródła dochodów, co budżet, którego głównym beneficjentem jest jak dotąd Polska. Chodzi o politykę spójności UE, która wspiera przede wszystkim najbiedniejsze regiony Unii.

–To jeszcze raz skłania nas do namysłu, gdzie tak naprawdę powinniśmy być, czy nie myśleć na nowo już w kwestiach bezpieczeństwa, nie tylko w kwestiach czysto ekonomicznych, o strefie euro, bo tam możemy być decydentem, a nie tylko przyglądać się, co robią inni – uważa Lewandowski.

„Rozważania nad Europą” to cykl debat dotyczących przyszłości Europy inicjowanych przez członków Komitetu Regionów w państwach UE.

Źródło: Kurier PAP – www.kurier.pap.pl