Nowy trend na polskim rynku

 

Mieszkańcy Polski są coraz bardziej świadomi w zakresie ekologii. Myślenie ekologiczne wkracza również na rynek restauracji, dlatego pojawia się coraz więcej miejsc, w których można zjeść dania ekologiczne – bazujące na naturalnych składnikach i przygotowanych w zdrowy sposób. Restauracje ekologiczne oferują tradycyjne specjały, takie jak domowe masło, wędliny, przetwory i kurczaki z własnego chowu.

–  Na całym świecie rozwijają się już restauracje, kawiarnie, gastronomiczne koncepty, które oferują produkty ale i całe posiłki ekologiczne. Duże sieci sklepów np. w USA zaczynają oferować również gotowe dania ekologiczne. W Europie Zachodniej takie miejsca funkcjonują już z powodzeniem, z kolei w Polsce jest to początkowa faza rozwoju rynku. Ekologiczne lokale gastronomiczne zaczynają się u nas pojawiać, np. w Warszawie w Q22 niedawno otwarto ekologiczny market oraz BIO bistro – ocenia ekspert do spraw żywności ekologicznej, założyciel strony e-organicleaf.com. Zbigniew Kozłowski.

Jak ocenia ekspert, rozwój sektora żywności ekologicznej w Polsce to wynik nie tylko rosnącej świadomości, ale również zamożności miłośników restauracji.

– Coraz częściej restauratorzy i właściciele hoteli w Polsce wychodzą naprzeciw potrzebom gości, którzy oczekują, że np. w ofercie śniadaniowej znajdą m.in. ekologiczne płatki śniadaniowe, a w menu restauracji – dania na bazie produktów ekologicznych – dodaje Kozłowski.

kup artykuly platne