Chcemy płacić więcej za ekologiczne produkty?

 

Jak wynika z badania CBOS, Polacy są w stanie zapłacić więcej za produkt ekologiczny – lepszej jakości i produkowany w warunkach przyjaznych środowisku. Najnowszy sondaż dowodzi, że coraz częściej konsumenci zwracają uwagę nie na datę ważności czy cenę produktu, ale na uwarunkowania chowu, np. kupując jajka.

– Zdecydowana większość Polaków od lat sądzi, że zwierzęta odczuwają ból tak jak człowiek. Obecnie uważa tak 79% badanych. 12% ankietowanych uważa, że niektóre zwierzęta odczuwają ból tak samo jak człowiek, choć niektóre – mniej. Nieliczni (2%) twierdzą, że wszystkie zwierzęta odczuwają ból w stopniu mniejszym niż człowiek – podsumowuje raport z badania CBOS.

Jak twierdzą autorzy badania, w ciągu ostatnich 12 lat konsumenci zmienili podejście na przykład do kupowania jajek. Od 2006 roku znaczenie tego, czy jajka pochodzą od kur z chowu klatkowego wzrosło prawie trzykrotnie, a liczba osób, które zwracają uwagę wyłącznie na cenę produktu spadła o ponad połowę. Obecnie badani deklarują, że kupując jajka najczęściej zwracają uwagę na warunki chowu kur (35%), datę ważności (32%), wielkość jajek (18%), oznakowanie i spełnianie norm UE (12%) oraz cenę (11%).

Takiej świadomości nie wykazujemy jednak przy zakupie kosmetyków i środków czystości. Zgodnie z badaniami, kierujemy się najczęściej niską ceną (44%), marką (41%) i datą ważności (26%). Jedynie nieliczni biorą pod uwagę to, czy produkt jest przyjazny środowisku (21%) lub czy był testowany na zwierzętach (7%).

Źródło: 

kup artykuly platne