Świąteczny prezent dla środowiska

 

W sobotę minister środowiska Henryk Kowalczyk i wiceminister Sławomir Mazurek wręczali mieszkańcom Otwocka prezenty nie tylko na Wielkanocekotorby. Symboliczny podarunek miał być zachętą dla klientów lokalnego targu do rezygnacji z reklamówek na rzecz toreb wielokrotnego użytku.

Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Ministerstwa Środowiska, 16,4% ankietowanych wyrzuca torby na zakupy z tworzyw sztucznych już po pierwszym użyciu. W ten sposób stają się one odpadem i – wyrzucane w nieprzeznaczonych do tego miejscach – zanieczyszczają środowisko.

– Cieszy nas fakt, że coraz więcej Polaków wybiera torby wielokrotnego użytku. Chcemy jednak, aby korzystanie z ekotoreb było nieodłącznym elementem codziennych zakupów nas wszystkich, bo takie torby są trwałe i będą nam służyły dłużej. Dlatego poprzez akcje takie jak ta dzisiaj w Otwocku zachęcamy Polaków do wspólnego dbania o środowisko i ograniczania używania tzw. foliówek – wyjaśniał minister środowiska Henryk Kowalczyk.Akcja rozdawania ekotoreb było dla resortu również okazją, by poruszyć problem marnotrawienia żywności. Na znaczący problem wynikający z tego faktu wskazują badania świadomości ekologicznej, z których wynika, że wśród Polaków jedną z najczęstszych przyczyn marnowania jedzenia są zbyt duże zakupy artykułów spożywczych na święta.

– Marnotrawienie jedzenia to problemem nie tylko społeczny i ekonomiczny, ale również środowiskowy. Dlatego robiąc przedświąteczne zakupy, nie przesadzajmy z zapasami żywności, żeby nie stawała się ona później odpadem. A podczas zakupów, nie tylko tych świątecznych, korzystajmy z toreb wielokrotnego użytku – apelował wiceminister Sławomir Mazurek.

kup artykuly platne