Ponowny pochówek pary prezydenckiej już w piątek

   • Sekcja zwłok Lecha i Marii Kaczyńskich została oficjalnie zakończona
  • To pierwsze z 83 oględzin zaplanowanych przez prokuraturę krajową
  • Obecnie trwają przygotowania do ponownego złożenia pary prezydenckiej na Wawelu 

Sekcja ekshumowanych zwłok Lecha i Marii Kaczyńskich została oficjalnie zakończona. To pierwsze z 83 oględzin zaplanowanych w ramach prowadzonego przez prokuraturę krajową śledztwa w sprawie katastrofy w Smoleńsku. Dotyczy ono ewentualnych nieprawidłowości w identyfikacji szczątków ofiar oraz w opisie obrażeń sprecyzowanych w rosyjskich raportach. Do chwili obecnej błędy w tym zakresie stwierdzono w 6 z 9 przeprowadzonych ekshumacji. W tym roku zaplanowanych jest jeszcze 10 oględzin, zakończenie wszystkich z nich przewidziano do końca 2017 roku.

Jak podają dziennikarze RMF FM, badania DNA potwierdziły tożsamość byłego prezydenta RP. Co więcej, wstępne wyniki sekcji zwłok pary prezydenckiej wskazują na wielonarządowe obrażenia ciała charakterystyczne dla ofiar wypadków komunikacyjnych. Szczegółowych badań ma jednak dokonać międzynarodowy zespół medyków na podstawie 40 pobranych próbek. Prokuratura nie skomentowała jednak jeszcze tych nieoficjalnych informacji.

Obecnie trwają przygotowania do ponownego złożenia pary prezydenckiej w grobowcu na Wawelu. Uroczystość planowana jest na godz. 19.00 jutrzejszego dnia.

– Mszy świętej będzie przewodniczył metropolita krakowski, kardynał Stanisław Dziwisz – poinformował proboszcz parafii archikatedralnej ks. Zdzisław Sochacki.

Zgodnie z wolą rodziny, w krypcie św. Leonarda będzie odprawiona wyłącznie skromna ceremonia dla około 30–50 osób. Mają się na niej pojawić prezydent Andrzej Duda i premier Beata Szydło.

– To uroczystość prywatna i każda osoba pojawi się prywatnie – podkreślał rzecznik rządu Rafał Bochenek.