EDF Polska upłynnia aktywa

Francuski koncern EDF Polska wybrał inwestorów, z którymi będzie prowadził dalsze negocjacje zmierzające do sprzedaży Elektrowni Rybnik i swoich polskich aktywów kogeneracyjnych – energii elektrycznej i ciepła. W postepowaniu prowadzonym w oparciu o otwarty proces na zasadach konkurencyjnych wyłączność otrzymały EPH i IFM Investors. Taka decyzja oznacza, że odrzucono ofertę polskiego konsorcjum spółek Skarbu Państwa: PGE, PGNiG Termika, Enea oraz Enea.

– W celu realizacji obu transakcji zbycia aktywów w pierwszym półroczu 2017 roku, niezbędne są decyzje odpowiednich krajowych i europejskich organów regulacyjnych, w tym zgoda rządu polskiego – oświadczyli jednak przedstawiciele EDF.

W sprawie nie wypowiedzieli się jeszcze przedstawiciele resortu energii.

Planowane transakcje są elementem strategii CAP 2030 i planu sprzedaży, który przez Grupę EDF ogłoszony był już przez 22 kwietnia 2016 roku. Nie oznacza to jednak wycofania się Francuzów z rynku polskiego. Wciąż działać będą spółki EDF Energies Nouvelles i Dalkia.

– EDF chce być partnerem dla polskiego rządu w obszarze rozwoju sektora energetycznego, w tym programu energetyki jądrowej – oświadczył zarząd firmy w oficjalnym komunikacie.