Przyznano stypendia ministra KiDN

 

84 studentów i dziewięciu doktorantów uczelni artystycznych otrzymało stypendium ministra KiDN. W przypadku studentów stypendium wynosi 14,5 tys. zł, a doktorantów 19 tys. zł – poinformował resort. Stanowią państwo bardzo elitarną grupę – powiedziała wiceminister kultury Wanda Zwinogrodzka.

Gala wręczenie stypendiów ministra kultury i dziedzictwa narodowego studentom i doktorantom uczelni artystycznych odbyła się w czwartek na Zamku Królewskim w Warszawie. Dyplomy stypendialne wręczyła wiceminister kultury Wanda Zwinogrodzka.

"To jest niemałe wyróżnienie, ponieważ zgodnie z prawem w każdym roku takie stypendia może otrzymać nie więcej niż 90 studentów i nie więcej niż 9 doktorantów. Stanowią zatem państwo bardzo elitarną grupę" – zaznaczyła wiceminister kultury.

Podkreśliła, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przywiązuje wielką wagę do promocji młodych talentów. "Zdajemy sobie sprawę, że początek kariery nie zawsze jest łatwy i z tego względu mecenat państwowy może i powinien stanowić istotne dla państwa wsparcie" – dodała Zwinogrodzka.

"To wy będziecie tworzyć sztukę drugiego już stulecia polskiej niepodległości. To wielka odpowiedzialność. Życzę państwu wybitnych osiągnięć w tej dziedzinie, wielkich sukcesów, tak abyśmy kiedyś, tak jak dzisiaj prowadzimy studia nad dorobkiem artystów działających w początkach naszej niepodległości, nad dorobkiem Wyspiańskiego, Mehoffera, Tetmajera, abyśmy kiedyś prowadzili takie studia i prace nad państwa dziełem artystycznym" – powiedziała Zwinogrodzka.

Uroczystość uświetniły występy muzyczne studentów uczelni artystycznych.

W 19 uczelniach artystycznych nadzorowanych przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego kształci się około 16 tys. studentów, co stanowi ok. 1 proc. studiującej młodzieży w Polsce.

Źródło: