SN wyznaczył terminy posiedzeń

 

Jak wynika z informacji podanej przez zespół prasowy Sądu Najwyższego, na 22 i 23 listopada zostały wyznaczone 20 pierwszych rozpraw z udziałem emerytowanych sędziów, którzy powrócili do orzekania po decyzji Trybunału Sprawiedliwości UE.

– Wyznaczone rozprawy to posiedzenia niejawne w Izbie Karnej SN, na których w składzie jednego sędziego rozważana jest oczywista bezzasadność złożonych kasacji. Na 22 listopada wyznaczono 10 takich posiedzeń z udziałem sędziego Józefa Szewczyka, zaś dzień później – 10 z udziałem sędziego Krzysztofa Cesarza – przekazał Krzysztof Michałowski z zespołu prasowego SN.

Przywrócenie emerytowanych sędziów do pracy to efekt decyzji Trybunału Sprawiedliwości UE, który w ubiegły piątek orzekł środki tymczasowe i zawiesił stosowanie przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym dot. przechodzenia w stan spoczynku sędziów, którzy ukończyli 65. rok życia.

– Uprzejmie informuję, że z 5 sędziów „mojej” Izby, których podmiotowo dotyczy postanowienie TSUE wydane w dniu wczorajszym (panowie sędziowie Krzysztof Cesarz, Henryk Gradzik, Przemysław Kalinowski, Andrzej Siuchniński oraz Józef Szewczyk), a z którymi dziś rozmawiałem o jego treści, wszystkich 5 wyraziło gotowość powrotu do orzekania, w tym także ten, który z uwagi na uwarunkowania wiekowe będzie mógł to czynić jedynie do pierwszych dni 2019 roku. Czterech z nich ma w poniedziałek stawić się w SN, a piąty zaraz po ogłoszeniu wyników I tury wyborów samorządowych, gdyż przewodniczy komisji wyborczej. Jestem z ich postawy dumny. Moje stanowisko, jako szóstego 65-latka, już Państwo znacie – napisał na swoim profilu na Facebooku w sobotę Prezes Izby Karnej sędzia Stanisław Zabłocki.

kup artykuly platne