Sejm przegłosował świadczenie

 

W czwartek sejm uchwalił ustawę o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2019 roku. Na jej podstawie seniorzy otrzymają jednorazowo w maju ok. 888 zł netto (1100 zł brutto). W głosowaniu za ustawą, bez poprawek zgłoszonych przez opozycję, opowiedziało się 396 posłów, od głosu wstrzymało się 19 posłów (12 posłów Nowoczesnej, 4 Kukiz'15, 2 posłów niezrzeszonych i 1 poseł PSL-UED), a przeciw – 3 (Ryszard Petru, Joanna Scheuring-Wielgus – koło TERAZ! i Paweł Skutecki – klub Kukiz'15).

– W ustawie powinien znaleźć się zapis, by takie świadczenie było wypłacane corocznie. Emeryci nie mogą płacić za to, że w przyszłym roku nie ma wyborów parlamentarnych, a myślę, że koszty życia, leków w przyszłym roku nie będą niższe niż obecnie – przekonywała posłanka PSL-UED Urszula Pasławska.

– Dokładnie rok temu 224 posłów PiS, z panią Beatą Szydło na czele, z panią Elżbietą Rafalską na czele, odrzuciło projekt „Emerytura bez podatku”. Dlatego emeryci otrzymają nie 1100 zł, tylko 888 zł 25 gr. Oni wam zabrali te pieniądze – dodał Michał Szczerba z PO-KO.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska odpierała zarzuty opozycji twierdząc, że przez ostatnie 3,5 roku rząd wdrażał różne mechanizmy wspierania emerytów i rencistów.

– Nie stawiajcie nam zarzutu, że zapominamy o starszych osobach, bo to jest nieprawda. Skokowo podnieśliśmy minimalną emeryturę o 13%. W tym roku zastosowaliśmy waloryzację kwotowo-procentową. Około 7 mln emerytów otrzymało wyższe środki niż wynikało ze wskaźnika waloryzacji. Pada tu pytanie co do manipulacji terminami. One są takie jak terminy wypłat respektowane i stosowane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Dlaczego maj? Bo w tym miesiącu mamy też najpiękniejsze święto matki. Nasze kochane mamy, które są w wieku emerytalnym, dostaną to świadczenie. A następnego dnia mamy Dzień Ojca, nasi ojcowie również dostaną to świadczenie. Tak się w tym roku zbiegło, że święto, które jest co roku, nakłada się akurat z tymi wyborami, które odbywają się rzadko– argumentowała Elżbieta Rafalska.

Zgodnie z wyliczeniami ZUS świadczenie Emerytura plus może zostać wypłacone ponad 9,8 mln świadczeniobiorców (ok. 6,96 mln emerytów i 2,62 mln rencistów, w tym 282 tys. rencistów socjalnych).

kup artykuly platne