Donald Trump żąda decyzji

 

Jak informuje były szef kampanii prezydenckiej Donalda Trumpa Corey Lewandowski, stała baza wojsk USA w Polsce ma powstać do końca obecnej kadencji prezydenta USA –do 2020 roku. Niewykluczone, że zostanie ona otwarta w ciągu najbliższych kilku lat – takie są przewidywania Donalda Trumpa oraz popierających inicjatywę Senatu i Pentagonu. Stała baza wojsk USA w Poslce jest dyskutowana w Białym Domu od 15 miesięcy.

– Komisja obrony amerykańskiego Senatu od wiosny przygotowywała plan polityki obronnej USA na 2019 rok, w którym znalazł się m.in. punkt zobowiązujący sekretarza obrony USA do przedstawienia - nie później niż do 1 marca 2019 roku raportu na temat stałego stacjonowania sił zbrojnych USA w Rzeczpospolitej Polskiej. W dokumencie tym mówi się o siłach wielkości brygady, które mogłyby na stałe zostać skierowane do Polski – mówi Lewandowski.

Raport dotyczący stałego stacjonowania sił zbrojnych USA będzie zawierał warunki logistyczne, infrastrukturalne, geopolityczne i militarne bazy, uwzględniające możliwe reakcje Rosji na jej powstanie. Konieczne będzie również rozważenie wpływu budowy Fortu Trump na bezpieczeństwo w Europie i strategię obronną NATO oraz sprawdzenie, jakie umowy międzynarodowe będą niezbędne z uwagi na jej powołanie.

kup artykuly platne