Abdullah II przebywa w Polsce z nieoficjalną wizytą

Prezydent Andrzej Duda i Abdullah II, władca Jordańskiego Królestwa Haszymidzkiego, spotkali się w niedzielę w Gdańsku. Choć nie było to oficjalnie spotkanie głów państw, miało stanowić potwierdzenie dobrych stosunków polsko-jordańskich.

Jak informuje Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda i Abdullah II rozmawiali przede wszystkim o sytuacji na Bliskim Wschodzie i współpracy w sprawach bezpieczeństwa. Poruszone zostały również wątki relacji gospodarczych Polski i Jordanii.

Gdańskie rozmowy były kontynuacją dialogu nawiązanego przez polskiego prezydenta i jordańskiego monarchę podczas zeszłorocznego szczytu Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. To tam po raz pierwszy pojawiła się propozycja dwustronnych konsultacji w dziedzinie bezpieczeństwa.

Oprócz rozmów z Prezydentem RP, Król Abdullah II, uważany w swoim kraju za potomka proroka Mahometa, złożył kwiaty pod pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte. Gest władcy Jordanii był związany ze zbliżającą się rocznicą wybuchu II wojny światowej.