Drugie SENIORALIA wojewódzkie

   • 5 czerwca park Chopina przemieni się w kolorową enklawę ludzi w kwiecie wieku
  • Drugie SENIORALIA rozpoczną się o godz. 10.00 i potrwają do godz. 15.00
  • Do dobrej zabawy w plenerze zaproszeni są seniorzy z całego województwa 

5 czerwca park Chopina przemieni się w kolorową enklawę ludzi w kwiecie wieku. Do dobrej zabawy w plenerze zaproszeni są seniorzy z całego województwa. SENIORALIA rozpoczną się o godz. 10.00 i potrwają do godz. 15.00. Ich organizatorem jest Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego we współpracy z Miastem Gliwice.

To już drugie SENIORALIA wojewódzkie. Podczas imprezy w parku Chopina powstaną trzy nietypowe miejsca. W Strefie Zdrowia na poszczególnych stoiskach lekarze specjaliści będą udzielać porad i przeprowadzać drobne „zabiegi”. Pojawi się kardiobus, osteobus i spirobus. Chętni skorzystają z masażu relaksacyjnego głowy i karku, badań ciśnienia i poziomu cukru we krwi, a na stoisku z wyrobami pszczelarskimi i apiterapią – z dorobku i wiedzy pszczelarzy. W strefie zaparkuje też „kopertobus”, który ma dystrybuować tzw. kopertę życia, a na specjalnym stoisku rozdawany będzie Paszport Seniora, do którego zdjęcie zrobimy w fotobudce. Strefę zdrowia uzupełni stoisko warsztatów kulinarnych, gdzie seniorzy będą uczyć się gotować zdrowe posiłki, a także skorzystają z porad dietetyka. Przewidziano również kilka wykładów edukacyjnych o tematyce medycznej, m.in. "ABC Zdrowia Seniora" prof. Violetty Skrzypulec! -Plinty i "Profilaktykę upadku – jak bezpiecznie upaść"  przedstawiciela Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, oraz pokazy i warsztaty samokontroli czy udzielania pierwszej pomocy.

 

W Strefie Aktywności zaplanowano ćwiczenia w plenerowej siłowni, a także aerobik, jogę, pilates, zumbę i marsze nordic walking. WORD Katowice zapewni symulatory dachowania oraz alkogogle. Jako niespodzianka pojawi się znana postać z polskiego świata sportu!

W Strefie Relaksu seniorzy będą mogli odpocząć oraz zapoznać się z ofertą warsztatów manualnych (malarskich, robienia witrażu, ceramicznych), które przygotują organizacje pozarządowe. Szykują się też warsztaty makijażu, wizażu, stylizacji fryzur, stylizacji oraz pielęgnacji dłoni. Nie jest wykluczone stoisko banków czasu, gdzie seniorzy będą mogli wymienić się umiejętnościami. Nad bezpieczeństwem uczestników będzie czuwała policja wojewódzka ("Sznupek" będzie edukował seniorów i rozdawał ulotki!). Całości dopełni fotobudka, w której Seniorzy będą mogli wykonać pamiątkowe zdjęcie – te będzie można wkleić także do Paszportu Seniora.

W Strefie Relaksu znajdziemy też kącik malucha, gdzie seniorzy będą mogli pozostawić swoje wnuki. Dzieci mogą liczyć na dobrą zabawę, m.in. wspólne rysowanie, konkursy, malowanie buziek, czytanie bajek, spotkanie ze „Sznupkiem”. W strefie stanie również kącik cateringowy, gdzie będzie można napić się i zjeść coś smacznego.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd