Płaskorzeźba stanie się przestrzenna?

 

Jak informuje Rzeczpospolita, Ministerstwo Kultury wyłoniło twórcę nowej graficznej wersji polskiego godła. Godło w wersji elektronicznej ma być dostosowane do wymagań określonych dla publikacji internetowych i grafiki komputerowej.

Obecna wersja polskiego godła opracowana została tylko jako płaskorzeźba – wersja rysunkowa w rzadko stosowanej obecnie przestrzeni CIELUV. Jak się okazuje, jest to jednak zbyt mało dla nowoczesnej grafiki komputerowej. Odwzorowywanie polskiego godła generuje zatem problemy dla wielu grafików, tak pod względem przestrzennym, jak i używanych odcieni.

– Artysta ma stworzyć godło w wersji elektronicznej, czyli w praktyce plik z obecnie obowiązującym rysunkiem, który będzie można powiększać i pomniejszać. Powstać mają też nowe oficjalne wersje godła: płaska, bez cieniowania charakterystycznego dla rysunku oraz czarno-biała obrysowana. Artysta ma także na nowo określić współrzędne barw narodowych pod kątem nadruku na różnych materiałach – informuje Rzeczpospolita.

Ministerstwo Kultury zapewnia, że „wykonawca został wybrany w ramach zapytania ofertowego, które zostało skierowane do 11 podmiotów”. Wartość projektu godła w wersji elektronicznej wynosi około 100 tys. złotych.

kup artykuly platne