Podsumowanie rozgrywki miejskiej „Na tacy poDane”

   • 15 maja w ratuszu podsumowano grę miejską dotyczącą ochrony danych osobowych
  • Miała ona w przystępny sposób przekazać uczniom wiedzę na temat ochrony danych
  • Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezydent miasta Olsztyna 

W poniedziałek, 15 maja, w ratuszu podsumowano grę miejską „Na tacy poDane” dotyczącą ochrony danych osobowych. Miała ona przybliżyć uczestnikom istotę ochrony danych osobowych.

– Wykorzystując przystępną młodym ludziom formułę gry chcieliśmy przekazać uczniom wiedzę na temat ochrony danych osobowych – mówi dyrektor SP 30, Bożena Rzepka. – W ten sposób mogli w pełni doświadczyć i zrozumieć ten temat.

 

Do gry przystąpiło osiem olsztyńskich szkół. Ich przedstawiciele odwiedzili instytucje publiczne, gdzie mogli zobaczyć jak w praktyce chroni się dane w wybranej jednostce. Wśród placówek, które wsparły akcję znalazły się m.in. Komenda Miejska Policji, olsztyński Urząd Statystyczny, Straż Pożarna czy Narodowy Fundusz Zdrowia.

– Poza wiedzą, na uczestników w wybranej placówce czekały zadania do wykonania – mówi koordynator programu „Twoje dane, twoja sprawa” Monika Ostrowska. – Za pozytywne zaliczenie testu otrzymywali fragment hasła, z którym musieli pojawić się na podsumowaniu w ratuszu.

 

Tegoroczne hasło „Moje dane ważna sprawa, moje dane nie zabawa. Nie należy ich podawać, to jest bardzo ważna sprawa. Obcy mogą nam zagrażać: na facebooku lub twitterze, nieznajomym ja nie wierzę” było jednym z wierszy biorących udział w wojewódzkim konkursie literackim dotyczącym ochrony danych osobowych, który odbył się w lutym br. Grę miejską wsparli również studenci Wydziały Nauk Społecznych UWM, którzy przygotowali testy z wiedzy o danych osobowych i uczestniczyli w spotkaniach z uczniami w wybranych jednostkach publicznych.

Gra miejska organizowana w ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacyjny Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych Twoje Dane Twoja Sprawa odbyła się w Olsztynie po raz czwarty. Organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 30 im. Marii Zientary-Malewskiej oraz Komenda Miejska w Olsztynie. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezydent miasta Olsztyna.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd