Prezydenci wspólnie w sprawie zagrożeń związanych ze smogiem

   • 25 maja Prezydenci Województwa Kujawsko-Pomorskiego wystosowali apel do rządu
  • Wnioskowali o przywrócenie do samorządów programu KAWKA
  • Dla wielu stanowił on główne źródło finansowania działań ku poprawie jakości powietrza 

Prezydenci Województwa Kujawsko-Pomorskiego, podczas Konwentu, który odbył się 25 maja w Inowrocławiu wystosowali apel do Rządu Rzeczypospolitej Polskiej o przywrócenie programu KAWKA.

W spotkaniu udział wzięli prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza, prezydent Grudziądza Robert Malinowski, prezydent Włocławka Marek Wojtkowski, zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Rasielewski, zastępca prezydenta Bydgoszczy Anna Mackiewicz. Ponadto w rozmowach uczestniczyli m.in. Dyrektor Wydziału Środowiska i Zieleni Urzędu Miasta Toruń Szczepan Burak oraz Naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Grudziądzu Maja Banasik.

Prezydenci podkreślili, że w ostatnich miesiącach wiele miast doświadczyło zagrożeń związanych ze smogiem. A dla wielu samorządów program KAWKA stanowił podstawowe źródło finansowania działań na rzecz poprawy jakości powietrza.

– KAWKA II pozwoliła na likwidację w latach 2015–2016 łącznie 423 pieców kaflowych w 23 budynkach zarządzanych przez Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Nieruchomościami. Na ten cel pozyskaliśmy dotację w wysokości ok. 1,7 mln zł. Do końca 2018 r. planujemy likwidację 908 pieców. Uzyskanie na ten cel wsparcia zewnętrznego jest dla nas niezwykle ważne, dlatego też wraz z pozostałymi prezydentami z regionu zaapelowaliśmy o jak najszybsze przywrócenie programu – mówi prezydent Robert Malinowski.

Dodatkowo z budżetu miasta co roku przekazywane są środki na zmianę systemu ogrzewania. Dzięki tej dotacji zlikwidowano 526 pieców, a wysokość wsparcia dla mieszkańców wyniosła łącznie ok. 310 tys. zł.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd