Od prawie 600 lat jest w Krakowie

 

Od prawie 600 lat w skarbcu katedry na Wawelu w Krakowie przechowywany jest gwóźdź z krzyża, na którym umarł Chrystus. Jest on wystawiany każdego roku w Wielki Piątek do adoracji, aby wierni mogli się przy nim pomodlić na specjalnym, wielogodzinnym nabożeństwie.

– Szczególnym dniem jest Wielki Piątek. Wtedy krakowianie i wierni z całej Polski gromadzą się o godz. 15 w katedrze, by wziąć udział w nabożeństwie Męki Pańskiej, podczas którego odczytywana jest ewangelia – o śmierci Chrystusa. Wierni odmawiają także Koronkę do Miłosierdzia Bożego w intencji Polski i całego świata – wyjaśnia proboszcz parafii archikatedralnej ks. Zdzisław Sochacki.

Fragment gwoździa to bezcenna relikwia, którą w 1425 roku otrzymali król Władysław II Jagiełło wraz z małżonką królową Zofią od papieża Marcina V jako dowód wdzięczności za zasługi dla Polski. Jednocześnie miał on być prezentem na narodziny ich syna Władysława II, później zwanego Warneńczykiem.

– Ojciec Święty – nie mogąc być na chrzcinach, na które polscy władcy zaprosili go w 1424 roku, przysłał – za pośrednictwem biskupa Neapolu – Gwóźdź Pański – opowiada ks. Sochacki.

Gwóźdź umieszczony został w pozłacanej monstrancji w stylu gotyckim z herbami Trzy Korony. Obecnie znajduje się w cylindrycznym repozytorium z lat 1633–1645, zwieńczonym koroną i ozdobionym szafirami, rubinami i szmaragdami.

Źródło: