Prezydent Warszawy zapowiada audyt i zwolnienia po reprywatyzacji

– Poprosiłam, żeby nasze biuro prawne zrobiło kwerendę w sprawie reprywatyzacji działki przy ulicy Chmielnej – powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz na konferencji prasowej. – Wszyscy urzędnicy, którzy nie dopełnili tutaj obowiązków, zostaną zwolnieni dyscyplinarnie. Decyzja o zwrocie tej działki była pochopna.

Cztery lata temu miasto zwróciło działkę przy Chmielnej 70 trójce prawników, którzy wykupili roszczenia do niej. Tymczasem minister finansów stwierdził, że byłemu współwłaścicielowi wypłacono już za nią odszkodowanie.

Robert Nowaczyk, jeden z prawników, decyzję o zwrocie działki odebrał od Jakuba Rudnickiego, wicedyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami w warszawskim ratuszu. Wkrótce potem Rudnicki odszedł ze stanowiska. O relacjach biznesowych Nowaczyka i Rudnickiego pisała „Gazeta Wyborcza”.

Prezydent Warszawy chce teraz zwrócić się do stołecznej rady miejskiej, by ta powołała komisję nadzwyczajną i zorganizowała audyt reprywatyzacji. Już teraz decyzje reprywatyzacyjne z ostatnich siedmiu lat sprawdza Centralne Biuro Antykorupcyjne.