Władze miasta pozytywnie zaopiniowały pomysł Kolei Śląskich w sprawie przeniesienia stacji

   • Stacja kolejowa Bytom Północy w rejon wiaduktu kolejowego zmieni lokalizację
  • Zostanie przesunięta o ponad 500 metrów od obecnego położenia w stronę osiedla Vitor
  • Decyzja w tej sprawie została już przesłana do Kolei Śląskich i PKP PKL 

Władze Bytomia pozytywnie zaopiniowały pomysł Kolei Śląskich w sprawie przeniesienia stacji kolejowej Bytom Północy w rejon wiaduktu kolejowego przy ul. Strzelców Bytomskich. Decyzja w tej sprawie została już przesłana do Kolei Śląskich i PKP PKL.

Propozycję przeniesienia stacji kolejowej Bytom Północny o ponad 500 metrów od obecnego położenia w stronę osiedla Vitor, w pobliże wiaduktu kolejowego przy ul. Strzelców Bytomskich przedstawiły Koleje Śląskie, których pociągi obsługują linię kolejową Lubliniec – Tarnowskie Góry – Bytom – Katowice. Projekt trafił również do spółki PKP Polskie Linie Kolejowe, która nie tylko go zaakceptowała, ale również przeanalizuje możliwość sfinansowania budowy między innymi peronów, ich realizacji w ramach rewitalizacji linii kolejowej nr 131 i udostępni teren pod inwestycję. Pozytywnie o pomyśle Kolei Śląskich wypowiedziały się również władze Bytomia.

– Po przeanalizowaniu propozycji Kolei Śląskich uznaliśmy pomysł za warty realizacji i już przesłaliśmy w tej sprawie zgodę do Kolei Śląskich i PKP PKL. Ze strony miasta będziemy musieli zapewnić bezpieczne dojście do peronów – mówi Andrzej Prochotta, naczelnik Wydziału Transportu Lokalnego Urzędu Miejskiego w Bytomiu. – Teraz czekamy na przedstawienie nam koncepcji projektu przeniesienia stacji kolejowej oraz terminu, kiedy PKP PKL planuje rozpocząć inwestycję. Jednak ostateczna decyzja zostanie zapewne podjęta po analizie otrzymanej koncepcji oraz koniecznych nakładów do poniesienia przez gminę – dodaje.

Przeniesienie stacji kolejowej Bytom Północny w rejon wiaduktu kolejowego przy ul. Strzelców Bytomskich z pewnością podniesie jej atrakcyjność. Na jej korzyść przemawia możliwość przesiadek na autobusy, ale także linię tramwajową. Ponadto w rejonie nowej lokalizacji stacji Bytom Północny jest centrum handlowe M1, zakłady pracy, ale – przede wszystkim – duże osiedle, którego mieszkańcy zyskają alternatywne połączenie do szkoły, pracy, a także Katowic, Chorzowa i Tarnowskich Gór.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd