Jemy ich średnio 155 sztuk rocznie

 

Choć święta Wielkanocne za nami, nie kończy się popularność jajek. Jak wynika z danych Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, produkcja jaj w 2018 roku osiągnęła 620 tys. ton, co oznacza wzrost o 1,6%. Jest to niemal jednoznaczne ze wzrostem spożycia jajek. Ich zużycie wynosi 337 tys. ton – o 17% więcej niż w roku poprzednim. Co jest źródłem popularności jaj?

– Smakowitość jajka zależy od żywienia kury. Najlepsze jajka pochodzą od niosek, które jedzą paszę bogatą w składniki mineralne, dostosowaną do ich wieku oraz zbilansowaną pod względem białka, aminokwasów, energii metabolicznej, jak i potrzebnych witamin: A, E, B2, B6, wapnia, kwasów foliowego oraz pantotenowego. Dieta musi jednak iść w parze z zapewnieniem zwierzętom komfortowych warunków bytowych, to od nich zależy wysoka jakość produktu końcowego. Co ciekawe, badani jako wyznacznik dobrej jakości jajek, oprócz smaku, wskazali na kolor żółtka. Uważają, że im bardziej żółte, tym lepiej. Tymczasem intensywność barwy zależy głównie od żywienia, czyli od stosowanych zbóż, w których kryją się naturalne barwniki, tak jak np. w kukurydzy  – wyjaśnia Paweł Michalski z firmy De Heus.

infoplanet wydarzenia polska jajka nie tylko od swieta schemat

Nasz kraj od kilku lat jest w ścisłej czołówce producentów jaj z produkcją na poziomie ponad 9 mld jaj konsumpcyjnych rocznie. Większość jajek trafia na rynek polski – w ubiegłym roku przeciętny Polak spożył ok. 155 jaj – o 18 jaj więcej niż w poprzednim roku. Zwiększonemu spożyciu jajek w kraju jednocześnie odpowiada zmniejszony popyt eksportowy. Zgodnie z szacunkami IERGŻ, udział eksportu w produkcji wynosi obecnie 39,3% w porównaniu do 47,6% rok wcześniej.

Źródło: Informacja z serwisu infoWire.pl

kup artykuly platne