Jak radzimy sobie z językiem angielskim?

 

Jak wynika z raportu Education First English Proficiency Index (EF EPI), Polacy zajmują 11. miejsce pod względem znajomości języka angielskiego w rankingu uwzględniającym 80 krajów z całego świata. W czołówce znajduje się Holandia i kraje skandynawskie – wynika z międzynarodowego raportu EF EPI. Tegoroczny raport jest kolejną edycją największego międzynarodowego rankingu uwzględniającego stopień znajomości języka angielskiego. Badanie przeprowadzono w 80 krajach na grupie ok. 1 mln osób.

Po uwzględnieniu płci okazuje się, że język angielski w Polsce kobiety znają lepiej od mężczyzn. Podobna prawidłowość obserwowana jest w całej Europie. Ponadto raport wykazał, że polscy nastolatkowie i uczniowie władają angielskim na dobrym poziomie – w porównaniu do ich europejskich rówieśników. Na potrzeby badań wzięto pod uwagę siedem polskich miast: Wrocław, Warszawę, Kraków, Poznań, Gdańsk, Łódź i Bydgoszcz. Z analiz wynika, że liderem pozostaje Warszawa, z wynikiem powyżej średniej krajowej testu. W porównaniu do poprzednich edycji testu wyraźną poprawę znajomości tego języka zauważono w Bydgoszczy.Najlepiej językiem angielskim w Polsce posługują się młode osoby w wieku 18-20 lat. Wysoką biegłością mogą też pochwalić się studenci i osoby do 30 r. życia.

Dodatkiem do tegorocznej edycji EF EPI jest EF English Proficiency Index for Schools. W jego ramach przeanalizowano nabywanie umiejętności językowych przez uczniów szkół średnich i wyższych z 26 krajów. Stwierdzono, że szybki wzrost biegłości językowej obserwowany jest w wieku 13-14 lat oraz 18-19 lat, a przeciętny poziom języka angielskiego u polskiego 15-latka to B1 w rozumieniu ze słuchu i A2 w rozumieniu tekstu pisanego.

– Co ciekawe, prawie takie same wyniki osiąga przeciętny polski 20-latek, co pozwala sądzić, że młodsze pokolenie szybciej nabywa zdolności językowe. Poziom angielskiego wśród jednego z liderów czołówki rankingu, czyli 15-letnich Duńczyków, jest porównywalny do polskich nastolatków, ale duński 20-latek osiąga biegłość językową na poziomie mocnego B1 z czytania i B2 ze słuchania – czytamy w komunikacie.

kup artykuly platne