Materialna postawa rodziców wpływa na nastolatków

 

Jak ocenia psycholog prof. Anna Maria Zawadzka, jeśli rodzice dbają o pieniądze, popularność i bycie modnym, istnieje znaczne ryzyko, że materialistą będzie również ich dziecko. Co więcej, zdaniem ekspertki, nastolatkowie, którzy prezentują postawy materialistyczne, zwykle osiągają niższy poziom szczęścia niż pozostali młodzi ludzie.

Materializm polega na tym, że przedkłada się sukces finansowy, popularność i wygląd fizyczny czy też bycie modnym nad cele niematerialistyczne, jak m.in. samoakceptacja, głębokie związki z innymi i działanie na rzecz innych. Młodzież, która uważa, że celem życia jest bogactwo czy sukces finansowy, ma zwykle obniżony niższy poziom szczęścia. Te osoby mają mniejszą witalność, odczuwają więcej niepokoju, częściej wykazują zaburzenia osobowości, zaburzenia narcystyczne lub zaburzenia zachowania. Otrzymują też gorsze stopnie w szkole, mają mniejszą motywację do pracy. Poza tym bardziej narażone są na ryzykowne zachowania – alkohol, narkotyki, przygodny seks – wyjaśnia prof. Zawadzka.

Jak przekonuje badaczka, wpływ postawy materialistycznej na poziom szczęścia potwierdziło już wiele badań na całym świecie. W analizach ok. 200 polskich nastolatków między 13. a 16. rokiem życia, ich rodziców i rodzeństwa udowodniła, że materialistą jest zwykle ten nastolatek, którego rodzice, rodzeństwo i koledzy są bardziej materialistyczni. Co więcej, materializm wykazuje częściej młodzież z rodzin po rozwodzie i z bogatszych rodzin.

– Najsilniejszymi wyznacznikami był materializm ojca, rodzeństwa, dobra sytuacja socjoekonomiczna rodziny i silna ekspozycja na media. Jeśli więc u ojca i u rodzeństwa jest duży poziom materializmu, rodzice dużo zarabiają i mają dobre wykształcenie, a nastoletnie dziecko dużo czasu spędza przed telewizorem lub smartfonem, można ze sporą dozą pewności założyć, że dziecko będzie materialistą – podsumowała prof. Zawadzka.

Źródło: 

kup artykuly platne