Kolejne zmiany w celu usprawnienia działania sądów?

 

Jak mówił w programie „Gość Wiadomości” w TVP prezes PiS Jarosław Kaczyński, jest wiele nowych pomysłów, by usprawnienie działania sądów następowało.

Reforma wymiaru sprawiedliwości, jeżeli zostanie doprowadzona do końca, usprawni działanie sądów, choć to będzie proces trwający jakiś czas. Sądy były i są w dalszym ciągu, bo ta reforma nie została jeszcze zakończona, jeszcze nie przyniosła tych proobywatelskich efektów, postrzegane w sposób dalece negatywny, który nie powinien mieć miejsca, bo sądy powinny być tą instytucją, która służy obywatelom, służby sprawiedliwości i która wobec tego jest postrzegana w sposób pozytywny – mówił prezes PiS.

Jarosław Kaczyński zapewnił również, że reforma wymiaru sprawiedliwości wynika z potrzeby głębokiej przebudowy.

– Nie da się naprawić polskiego państwa, a co za tym idzie, nie da się naprawić polskiego życia społecznego, nie da się uczynić go bardziej sprawiedliwym, bardziej racjonalnym, służącym rozwojowi Polski, inaczej niż poprzez to, żeby zmienić instytucję, która jest tą ostatnią instytucją podejmującą decyzje, bo jeżeli dochodzi do różnego rodzaju sporów, miedzy obywatelami, między obywatelem a państwem, to ostateczną decyzję podejmuje sąd. Ta zmiana jest bezwzględnie potrzebna – podkreślił Jarosław Kaczyński.

Prezes PiS był również pytany o to, czy nie zaskoczyły go protesty na ulicach wielu miast, w tym z udziałem sędziów.

– Nie jestem zaskoczony, bo przeświadczenie o byciu nadzwyczajną kastą jest wielu sercom sędziowskim miłe – ocenił Jarosław Kaczyński.

Źródło: