Sprawdź, jak wypadamy pod względem czystości

 

Firma Kärcher zleciła przeprowadzenie ogólnoświatowych badań na temat zwyczajów dotyczących utrzymania czystości w domu. Wśród badanych krajów znalazła się Polska. Jak wypadamy na tle innych? Czy czysty dom to dla nas wartość? Dodatkowo badania dają odpowiedź na palące pytanie: czy Niemcy naprawdę są tacy skrupulatni w sprzątaniu?

Badanie zostało zrealizowane na reprezentatywnej próbie internautów z Brazylii, Chin, Niemiec, Francji, USA i Polski. Badanie na zlecenie firmy Kärcher przeprowadziła agencja badawcza Research Now.

„Jestem kobieta pracująca, żadnej pracy się nie boję” te słowa pochodzą z serialu „Czterdziestolatek” i doskonale podsumowują odpowiedzi Polek. Okazało się, że aż 80% ankietowanych internautek z Polski na pytanie: „Kto odpowiada za porządki w Twoim domu?” powiedziały, że właśnie one. Takiej samej odpowiedzi udzieliło tylko 43% mężczyzn.

Czysty dom to wartość niezależnie od szerokości geograficznej. Średnio aż 91% ankietowanych ze wszystkich krajów stwierdziło, że czysty dom jest dla nich ważny lub bardzo ważny.

 

Młodzież z naszego kraju jest wyjątkowa. Badania wykazały że najmłodsza grupa: 18-24 spędza na sprzątaniu średnio 25 minut dłużej niż starsze osoby w naszym kraju. We wszystkich badanych państwach tendencja była odwrotna.

Dodatkowo badania ujawniły, iż uchodzący za wzór Niemcy sprzątanie traktują pobieżnie. Aż 69% Niemców nie ściera brudu z góry szafek a 55% nie wyciera kurzu za sofą, co więcej aż jedna piąta badanych stwierdziła, że nie sprząta dokładnie kuchenki i płytek.

Na pytanie, czego najbardziej nie lubisz w myciu i czyszczeniu podłóg, 28 % Polaków wskazała niedomytych podłóg, 19% – pracochłonnego procesu czyszczenia, 14% – wyżymania mopa, 12 % – czyszczenia sprzętu po myciu.

Źródło: