54% z nas wierzy w co najmniej jeden przesąd

 

Badanie CBOS dowodzi, że 54% Polaków wierzy w przynajmniej jeden przesąd z dziesięciu, wymienionych w ankiecie. Co więcej, 14% z nas wierzy w co najmniej 5 zabobonów, co siódmy –w 3 lub 4, a co czwarty – w 1 lub 2. Najczęstsze z nich to trzymanie kciuków na szczęście jest i łapanie się za guzik na widok kominiarza.

– Najpopularniejszym przesądem jest trzymanie kciuków na szczęście – robi tak 33% badanych. 23% Polaków wierzy natomiast, że szczęście przynosi łapanie się za guzik na widok kominiarza, a 22% – że znalezienie czterolistnej koniczyny.

Z badania CBOS wynika, że Polacy częściej deklarują wiarę w przesądy zwiastujące powodzenie (45%) niż pecha (36%). Wśród tych drugich króluje stłuczenie lustra, w co wierzy 26% badanych, a także czarny kot przebiegający drogę oraz podanie ręki przez próg – wyznawane ex aequo przez 20% ankietowanych.

Stosunkowo niewielu z nas wierzy w talizmany (14% ankietowanych), pechową trzynastkę (12%), szczęśliwą siódemkę (11%) i w pecha po wstaniu z łóżka lewą nogą (11%). Najbardziej przesądne są osoby nieaktywne zawodowo, zwłaszcza bezrobotne, a także zajmujące się domem, niezadowolone ze swojej sytuacji materialnej i mające niskie wykształcenie. Ponadto częściej w przesądy wierzą kobiety niż mężczyźni i osoby starsze niż młodsze – w wieku od 45 lat.

Źródło: