Sukces premiera Morawieckiego?

 

Jak poinformował na Twitterze premier Mateusz Morawiecki, Komisja Europejska (KE) docenia działania Polski podejmowane w ramach walki z oszustwami VAT. Pochlebne słowa na temat zmniejszenia luki VAT i lepszej ściągalności podatków w Polsce wypowiedziała w Brukseli dyrektor ds. podatków w KE Maria Teresa Fabregas podczas debaty „Jak zbudować bardziej efektywne opodatkowanie w UE. Doświadczenia z Polski”.– Widzimy wysiłki Polski, aby ją zredukować, aby wpływy podatkowe były takie, jak oczekuje rząd. Te wysiłki są dla nas bardzo wartościowe i ważne. To także dobre dla Europy, gdy konkretne państwo podejmuje własne działania. Polskie doświadczenia mogą pomóc innym krajom UE w podjęciu właściwych działań w walce z oszustwami VAT. Te wysiłki są dla nas bardzo wartościowe i ważne – mówiła Fabregas. Dodała, że te

Debatę „Jak zbudować bardziej efektywne opodatkowanie w UE. Doświadczenia z Polski” zorganizowało Stałe Przedstawicielstwo Polski przy UE. Wśród prelegentów był wiceminister finansów Filip Świtała, który relacjonował polskie działania w zakresie zwalczania oszustw podatkowych i likwidacji luki VAT.

– W 2012 roku luka VAT osiągnęła 2,5% PKB i utrzymywała się przez lata na poziomie powyżej 2,1%. Sytuacja była bardzo zła. Administracja rządowa w 2016 roku rozpoczęła reformy działalności administracji podatkowej, które obejmowały m.in. kwestie wykorzystania narzędzi IT, narzędzi analitycznych oraz współpracy z sektorem bankowym. Jeśli państwo chce się zająć oszustwami VAT na dużą skalę, współpraca z sektorem bankowym jest kluczowa – przekonywał Świtała.

kup artykuly platne