Terminale w radiowozach

 

Policjanci przyjęli w styczniu tego roku ponad 1,1 tys. płatności za mandaty na ponad 133 tys. zł – poinformowała w piątkowym komunikacie Krajowa Izba Rozliczeniowa. Za mandaty wystawione przez policję drogową kierowcy mogą płacić bezgotówkowo na miejscu wykroczenia od połowy stycznia br.

Jak informuje KIR, wyposażenie radiowozów w terminale do przyjmowania płatności kartami oraz Blikiem to drugi etap programu upowszechniania płatności bezgotówkowych w jednostkach administracji publicznej, realizowanego przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii we współpracy z Krajową Izbą Rozliczeniową.

W styczniu br. policja otrzymała 1890 terminali POS, które pozwalają płacić za mandat kartą płatniczą lub telefonem wyposażonym w aplikację BLIK.

"Popularyzacja obrotu bezgotówkowego jest jednym z priorytetów administracji państwowej. Proces ten powinien jednak przebiegać kompleksowo – tak w obszarze komercyjnym, jak i publicznym. Umożliwienie regulowania mandatów za wykroczenia drogowe kartą lub telefonem to oczekiwana zmiana na lepsze" – powiedział, cytowany w komunikacie, wiceprezes KIR Dariusz Marcjasz.

Poza możliwością płatności bezgotówkowej, dotychczasowe sposoby, tj. uregulowanie należności przelewem lub wpłatą gotówkową są wciąż dostępne. Obcokrajowcy nadal są zobligowani do regulowania mandatu na miejscu wykroczenia w złotych, teraz jednak, oprócz formy gotówkowej, mają do wyboru płatność kartą płatniczą.

Wyposażanie policyjnych radiowozów w terminale płatnicze POS to element szerszego, ogólnopolskiego Programu upowszechniania płatności bezgotówkowych w jednostkach administracji publicznej, skierowanego do wszystkich urzędów wojewódzkich, marszałkowskich, miast i gmin oraz starostw powiatowych.

Przedsięwzięcie realizowane przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii we współpracy z KIR z zakłada bezpłatne wyposażenie jednostek administracji publicznej w terminale płatnicze POS oraz usługę WebPOS Paybynet, czyli rodzaj wirtualnego terminala, pozwalającego przyjąć płatność smartfonem bezpośrednio przez urzędnika w punkcie obsługi. Płatnicy nie ponoszą z tego tytułu dodatkowych opłat.

Do Programu zgłosiło się już 1289 urzędów, a z 1054 placówkami podpisano umowy na instalację terminali POS lub uruchomienie WebPOS Paybynet. Do końca stycznia 2018 r. klienci zrealizowali w urzędach ponad 255 tys. transakcji bezgotówkowych o wartości 32,2 mln zł.

Źródło: