Kto w Polsce czyta najwięcej?

 

Jak wynika z ogólnopolskich badań czytelnictwa przeprowadzonych przez Bibliotekę Narodową, odsetek nastoletnich dziewcząt czytających książki w czasie wolnym od 2013 roku wzrósł o 10% i wynosi obecnie 82%. Zdaniem badaczy, ma to związek z popularnością najnowszych powieści obyczajowych i fantastycznych, przeznaczonych dla młodzieży. Stają się one podstawami głośnych ekranizacji, co przyczynia się do żywych dyskusji w mediach społecznościowych i – w efekcie – do ich czytania.

Większy odsetek czytelnictwa zanotowano również wśród nastolatków. Badania udowadniają, że w czasie wolnym czyta już 62–65% młodzieży, do czego przyczyniła się popularność czytania wśród nastolatek. Co ciekawe, książki, które czytają dziewczęta, to ich własne zakupy (wzrost z 24% do 37%).

Choć fakt, że dziewczęta czytają więcej niż chłopcy, jest powtarzalnym wynikiem badan czytelnictwa od 14 lat, nigdy nie zanotowano aż tak wyraźnej tendencji wzrostowej.

– Tymczasem w ostatnim badanym okresie różnice się pogłębiły – u dziewcząt możemy mówić o wyraźnym wzroście czytelnictwa, szczególnie w czasie wolnym, przy stałym spadku chłopięcego zainteresowania czytaniem dla przyjemności – komentują badacze.

Grupa omijająca książki wynosi niezmiennie 20%. Znajdują się w niej głównie chłopcy.

Źródło: