Budowa silnej armii

 

Przed MON kolejne wyzwania, m.in. dalsza modernizacja polskiej armii oraz zmiany strukturalne – oświadczył szef resortu Antoni Macierewicz. Zapowiedział m.in. zmiany w korpusie podoficerskim, kontrakt na system antyrakietowy Patriot – Wisła a także otwarcie bazy antyrakietowej w Redzikowie.

"Wielkie dokonania zostały za nami, ale też jeszcze większe wyzwania są przed nami" – powiedział w środę Macierewicz na konferencji podsumowującej dwulecie rządu. "Polska armia musi być silna" – podkreślił.

Jak mówił, głównym zadaniem na przyszły rok – które wyznaczyło sobie jego ministerstwo – jest wprowadzanie dalszych zmian strukturalnych w polskiej armii. "Tym razem będzie dokonana zmiana w korpusie podoficerskim. To fundament każdej armii i wymaga bardzo głębokich zmian, tak żeby większe zadania były przejmowane przez podoficerów" – poinformował Macierewicz.

Kolejnym celem MON, będzie – zapowiedział Macierewicz – kontynuowanie modernizacji polskiej armii. Zapowiedział, że zostaną podpisane kontrakty m.in. na system antyrakietowy Patriot – Wisła oraz na rakiety średniego zasięgu Homar.

Macierewicz zaznaczył, że zostanie wybrany też współpracownik na budowę okrętów podwodnych. "To się stanie zapewne jeszcze w tym roku albo na początku przyszłego" – wskazał.

Zdaniem szefa MON "bardzo ważnym zadaniem" jest ponadto otwarcie bazy antyrakietowej w Redzikowie (woj. pomorskie). "To się dokona w połowie przyszłego roku" – oświadczył Macierewicz.

Poinformował, że planowane jest także "dalsze zwiększanie armii i jej unowocześnianie". Jak stwierdził, "największym" wyzwaniem będzie stworzenie "nowoczesnej" armii cybernetycznej, która będzie broniła przestrzeni cybernetycznej. "Wydamy na to ponad 2 mld zł a w perspektywie chcemy, żeby tych żołnierzy było ponad tysiąc" – zapowiedział minister obrony.

Macierewicz zwrócił również uwagę na "sukcesy polskich służb specjalnych". Wskazał m.in. na utworzone w Krakowie centrum doskonalenia kontrwywiadu NATO. "To centrum stworzone na polskiej ziemi, przez polski kontrwywiad – wraz z kontrwywiadem słowackim i dziewięcioma innymi państwami – stworzy doktrynę kontrwywiadowczą, która będzie służyła całemu NATO. I o tym trzeba koniecznie wspomnień" – mówił szef MON.

Źródło: