Straty Skarbu Państwa mogą sięgać 60 milionów złotych

 


  • Funkcjonariusze z łódzkiej Delegatury CBA zatrzymali kolejne 3 osoby


  • Były one zamieszane w obrót fikcyjnymi fakturami VAT


  • Łącznie w toku śledztwa zatrzymanych zostału już 30 osób

 

Jak poinformował Piotr Kaczorek, rzecznik CBA, łódzka delegatura Biura pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie prowadzi śledztwo przeciwko wieloosobowej grupie zajmującej się wystawianiem nierzetelnych faktur i ich sprzedażą, w celu zaniżania zobowiązań podatkowych VAT i CIT, a także przywłaszczania pieniędzy i wyłudzania środków unijnych.

Funkcjonariusze z łódzkiej Delegatury CBA zatrzymali kolejne trzy osoby zamieszane w obrót fikcyjnymi fakturami VAT. Zatrzymania miały miejsce w Warszawie, pod Warszawą i pod Kielcami. Tym samym lista zatrzymanych przez CBA w tym śledztwie wydłużyła się do 30 osób. Straty Skarbu Państwa z tytułu działalności tylko tych trzech zatrzymanych dziś przez CBA biznesmenów mogą sięgać nawet 60 milionów złotych.

Agenci CBA przeszukują mieszkania zatrzymanych, zabezpieczają dokumentację związaną z prowadzoną działalnością. Podejrzani przez CBA trafią do prokuratury i tam usłyszą zarzuty. Prowadzący postępowanie nie wykluczają kolejnych zatrzymań i powiększenia listy zarzutów.

W ubiegłym roku funkcjonariusze z łódzkiej Delegatury CBA wpadli na trop warszawskiego biznesmena Łukasza P., który oficjalnie prowadził firmę doradztwa gospodarczego i był prezesem założonej przez siebie fundacji. Miał pomagać innym firmom, jak płacić mniejsze podatki. Okazało się, że robił to w nielegalny sposób.

Proceder był trudny do wykrycia dla służb skarbowych. Faktury krążyły między firmami, były rejestrowane, odpowiednio „opakowane" księgowo. Łukasz P. został zatrzymany przez CBA w listopadzie 2016 r. w wyniku operacji specjalnej, na gorącym uczynku, gdy wziął 445 tys. zł za fikcyjne faktury opiewające na 1,7 mln zł. Tego samego dnia CBA zatrzymało jeszcze 12 osób biorących udział w tym procederze, którzy korzystali bądź wystawiali fikcyjne dokumenty – właścicieli firm i spółek, w tym dwóch obywateli Ukrainy.

W trakcie śledztwa ustalono jeden z zatrzymanych przez CBA, obecnie tymczasowo aresztowany, zorganizował sieć spółek zarejestrowanych w Polsce oraz na Cyprze i w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Spółki wystawiały faktury dokumentujących pozorne transakcje gospodarcze. Ustalenia śledczych wskazują, że dochodziło także do tzw. prania pieniędzy.

Źródło: Kurier PAP – www.kurier.pap.pl