Otrzymał nominację z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy

   • Gościem wojewody Bogdanowicza był Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Janusz Halak
  • 6 maja otrzymał on z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy nominację na stopień generalski
  • Nadbryg. Halak podkreślił, że nie jest to wyłącznie jego osobisty sukces 

Gościem wojewody Mikołaja Bogdanowicza był Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Janusz Halak, który 6 maja otrzymał z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy nominację na stopień generalski. Z tej okazji wojewoda zwołał briefing prasowy, na którym osobiście pogratulował mu awansu oraz przekazał okolicznościowy list.

– Wielki splendor spłynął na województwo kujawsko-pomorskie. Chciałbym w obecności mediów pogratulować panu komendantowi Januszowi Halakowi, który 6 maja, z rąk prezydenta RP Andrzeja Dudy na wniosek ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji odebrał stopień generalski. Państwowa Straż Pożarna jest bardzo ważna służbą w zarządzaniu kryzysowym jakim zajmuje się wojewoda. Jest służbą najwyższego zaufania społecznego, jest służbą również bardzo dobrze ocenianą w województwie kujawsko-pomorskim, ale jak się okazuje również w całym kraju. Współpraca miedzy wojewodą a Państwowa Służbą Pożarna jest bardzo dobra, wręcz wzorowa, przez co możemy rozwiązywać wszystkie problemy i ja wiem, że mogę na straż pożarną bardzo liczyć – powiedział przedstawiciel rządu w terenie.

Nadbryg. Janusz Halak podkreślił, że nie jest to wyłącznie jego osobisty sukces, to przede wszystkim olbrzymie wyróżnienie i dowód zaufania przełożonych. Podziękował także wojewodzie, który ponad rok temu powierzył mu pełnienie funkcji komendanta wojewódzkiej PSP.

– Pan wojewoda zawsze dostrzega prace strażaków, zawsze dba o nas, bardzo dobrze ocenia naszą pracę. Za to w imieniu wszystkich strażaków bardzo dziękuję – mówił nowo mianowany generał.

Kujawsko-Pomorski Komendant PSP postanowieniem prezydenta Andrzeja Dudy z 5 maja otrzymał awans na pierwszy stopień generalski – nadbrygadiera. Prezydent uroczyście wręczył generalskie nominacje 6 maja podczas Centralnych Obchodów Dnia Strażaka na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie połączonych z jubileuszem 25-lecia powołania Państwowej Straży Pożarnej oraz promocją oficerską.

Obok Prezydenta RP w obchodach uczestniczyli także m.in. premier Beata Szydło, szef MSWiA Mariusz Błaszczak, Komendant Główny PSP nadbryg. Leszek Suski, Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch. Obecne były także rodziny ponad 200 strażaków, którzy otrzymali promocje na pierwszy stopień oficerski.

Wydarzenie jest znaczące tym bardziej, że Państwowa Straż Pożarna w województwie od 15 lat nie miała generała. W Polsce na 16 województw, jest ich tylko dwóch – w województwie małopolskim i kujawsko-pomorskim.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd